Zimní příprava 2019

Zimní příprava 2019

​Zima je vždy nejméně zábavná část roku pro všechny baseballisty. O to je však důležitější, protože je čas zaměřit se na zlepšení všech technických dovedností potřebných pro baseball a sport obecně. Jak si s touto téměř půl roku dlouho dobou poradili trenéři jednotlivých týmu? Od nejmenších, po muže si každý připravil svůj zimní report. 

Zimní příprava U5 + U6.

V zimní tréninkové přípravě U5 a U6 jsme se u děti snažili zdokonalit a zaměřit se na ohebnost těla, rychlost jejich postřehů a chytácí reflex. Naučit je pracovat s míčem a spolupracovat s týmem. Obeznámit je se základními baseballovými pojmy a “posty” (tj. homerun, luft, catcher, nadhazovač,..).A také je na trénincích průběžně seznamovat se základními pomůckami v baseballe (tj. míč, meta, pálka, rukavice, helma,..). Děti jsou připravené zase vyběhnout ven, kde budou běhat po metách a chytat a odpalovat míče.

Marie Blaňková


Zimní příprava U7.

Naší snahou bylo obsáhnout vše, co je v této věkové kategorii možné především v podobě her a soutěží. Šlo především o úplné základy práce nohou při chytání, házení a technice pálení.
Doposud jsem trénoval jen starší hráče a mládež, děti jsou pro mě novinkou. Jednu věc jsem se však rychle naučil, a to nechat dětem přirozenost, nezatěžovat je moc slovy a snažit se dojít k cíli jejich cestou. 
Odbourali jsme proto např. zažité u házení “pravá, levá hod,” protože se na to děti tak soustře-dily, že vypadaly jako nemotorné loutky a nedokázaly využívat energii celého těla pro hod. To jsme nahradili tzv. shuffly, kdy dítě po chycení míče poskočí a hodí. Přestávají tak přemýšlet, která noha je pravá, ale naopak jsou tělem v pohybu, který jim pomáhá k delšímu hodu. Nebo u pálení jsme se vůbec nebavili o vyšlapování, protože největší problém byl, aby měly uvolněný švih. K tomu se osvědčil dril, kdy děti u stativu dělají dva krok zpět, následně dva kroky dopředu a pálí. A podobných věcí bylo více.
Natrénované věci jsme si mohli vyzkoušet na 3 zimních turnajích (1x Brno - 2. a 4. místo, 2x Hro-tovice - 1. a 2. místo) a můj pocit po posledním turnaji je, že se děti přes zimu velmi zlepšily. Nic nezahřálo víc, než když na chycený odpal ze vzduchu se všichni naši běžci včas vrátili na mety. Nebo když vidíte zákrok vnějšího polaře, který vyskočí a chytí homerun, který vám vyhraje zá-pas. 
Začíná jaro, všichni se těšíme ven z tělocvičen na čerstvý vzduch. Budeme pokračovat ve stylu ze zimní přípravy, kdy náš hlavní cíl je, aby se děti bavily pohybem a třeba si i baseball zamilovaly.
P.S.: nabízím možnost pro rodiče udělat jedno odpoledne krátké setkání, kde bychom prošli věci, které jsou myslím důležité pro házení a pálení. Může vám to pomoci, když si s dětmi venku hážete a pálíte.
Chci poděkovat všem trenérům U7, se kterými mám tu čest trénovat v Hroších.

Tomáš Roy Svoboda


Zimní příprava U8.


I když počasí nám zatím moc nepřeje, podle kalendáře je jasné, že se jaro rychle blíží. A tak je čas zhodnotit si zimní přípravu kategorie U8 a po očku kouknout, co nás čeká v jarní části. 
Začneme jak jinak než od začátku.
Venku již začíná chladné počasí a téměř 25 děti se začíná seznamovat s další várkou baseballových pravidel a všeho, co k dětskému sportu neodmyslitelně patří.
Cílem v této kategorii není nic jiného než naučit děti mít pozitivní vztah ke sportu. A když se naučí milovat baseball je to pro nás trenéry ten největší dar, který můžeme dostat. 
A aby se hráč mohl toto vše naučit, je potřeba navštěvovat pravidelně tréninky, které celou zimní přípravu probíhali 2x - 3x týdně.
Vše začínalo vždy v pondělí tréninkovým centrem, kde jsme rozvíjeli hlavně obecnou všestrannost a pohyblivost hráče všemi různými způsoby.
Ve středu nás čekala tělocvična, kde jsme se mohli věnovat házení, chytání a u dětí velmi oblíbené hře pod názvem prohazovaná. Tu budu mít spojenou s každým tímto tréninkem, protože bez prohazované by to nebyla středa. 🙂 Na poslední trénink se vždy těšíme v pátek. Zde nás čeká další velmi oblíbená činnost baseballisty, a to je pálení. Druhou polovinu tréninku opět trápíme dětská těla zábavnou všestranností. Někdy v podobě tance, jindy zase v podobě běhu.
Během zimní přípravy jsme absolvovali i několik turnajů v Hrotovicích. Na všech turnajích bylo naším cílem naučit se něco nového. Někdo se naučil více, jiný méně, ale každý měl snahu naučit se co nejvíce mohl. 
Půl roku uteklo jako voda a já musím říct, že je radost sledovat děti, jaký vztah ke sportu, a hlavně k baseballu mají. Každý hráč se posunul směrem dopředu. Na společných akcích je paráda sledovat jak se děti mezi sebou kamarádi.
Doufám, že nám, a hlavně dětem snaha naučit se něco nového vydrží co nejdéle. V této kategorii ještě výsledek není to nejdůležitější, ale i tak si myslím, že je dobré vědět proč chci nechat v zápase úplně všechno.

Milan, Marťa a Ondra 


Zimní příprava U9.

Letošní zimní příprava je již skoro u konce a všichni se už těšíme na první tréninky na baseballových hřištích. Za zimní období si hráči mohli kromě baseballových tréninků vyzkoušet i běžkování, bruslení, atletiku a skákání v Jumpparku, za což byli moc rádi a o to více je letošní příprava bavila. 
Během zimy jsme se zúčastnili dvou turnajů v Hrotovicích. V prvním případě jsme nenašli přemožitele a porazili všechny soupeře – Draky Brno, Třebíč Nuclears i Ježky Jihlava. Podruhé jsme jeli do Hrotovic se dvěma týmy, které byly rovnoměrně rozděleny, a tam už jsme zakusili chuť první porážky. Oba týmy jednou prohrály, jednou remizovaly a jednou vyhrály. Remízu 12:12 jsme odehráli mezi sebou. 

Příští týden nás čeká poslední turnaj v Hrotovicích a pak už tradá ven. Poté naše devítky odehrají čtyři turnaje v soutěži Rookie Ball a potom bude následovat kvalifikace na mistrovství republiky. 

V letošní sezoně chceme odehrát co nejvíce zápasů, a hlavně aby si hráči vyzkoušeli hraní na více pozicích, než jen na jedné naučené. Nechceme tvrdě brát ohled na výsledky a budeme se snažit připravit hráče na co nejplynulejší přechod do vyšších kategorií. 

Doufám, že si na mě kluci (a Terka) zvykli, a i přes občasný křik si letošní sezonu užijeme. 

Tomáš Zachoval 


Zimní príprava mládeže U10-U13 sa blíži ku koncu.

Zimná príprava sa blíži ku koncu a tak sa možeme pozrieť na to čo máme za sebou a na zvyšok čo nás ešte čaká. Začiatok posezónnej časti ako už tradične prebieha vonku a po prechode z nižších kategórií vznikajú nové tými pre ďalšiu sezónu. V U10 nás naviac doplnili hráči z partnerského klubu Pipas Brno a vytvoril sa tak kolektív rekordných 23 hráčov v jednom ročníku. Výhodou je, že budeme mocť vytvárať v súťaži i na tréningoch dva plné týmy. V U11 máme 12 hráčov na súpiske zloženej od nováčikov až po reprezentanta, takže široké spektrum z ktorého sa budeme snažiť vytvoriť čo najvyššiu kvalitu. U13 je dvojročná veková kategória v ktorej sa stretli minuloroční Majstri Republiky (r.n.2007) a vicemajstri z pred dvoch rokov (r.n.2006). Tieto úspechy však v tejto kategórii samé o sebe nijak nezaručujú úspech o čom sa neraz presvečili i iné kluby a bývalí majstri v U11 nepostúpili ani na záverečný turnaj MČR. U13 je kategória hormonálnych zmien a nielen telesne, ale ako potvrdia rodičia, aj mentálne. Nám sa zatiľ darí vytvoriť dobrú partu dohromady z cca 30 hráčov týchto dvoch ročníkov a až sezóna ukáže jak sa nám to podarilo.
Na začiatku „indoor“ sezóny všetkých veľmi potešilo otvorenie novej pálkarskej haly a je evidentné , že to všetkým kategóriám pomohlo nielen v cestovaní po Brne ale hlavne v kvalite prípravy. Na začiatku sme sa museli popasovať s problémami v zhánaní telocvičien na chytacie a hádzacie tréningy, no podarilo sa nám to úspešne vyriešiť i keď až na poslednú chvíľu. (Veríme, že na ďalšiu zimu sa nám podarí vybaviť telocvične ešte lepšie) Každoročne absolvujeme v rámci zimy aj halové turnaje. U13 už to má ťažšie vzhľadom na veľkosť ihriska a tak sú zápasy v Hrotovickej hale príjemným spestrením a veľmi kvalitným tréningom ale o vypovedajúcej hodnote ako sme na tom zápasovo sa dá len polemizovať. Lepšie to majú U11 a U10 a preto tieto kategórie majú turnajov o niečo viac. V U10 sa ukazuje, že by sme mohli patriť k top týmom v republike no našou hlavnou úlohou nielen v tejto kategórii je vytvoriť v deťoch zápal a mentalitu pre šport s chuťou žiť život športovca. Okrem baseballu sa už tradíciou stáva v Hrochoch aj zvyšovanie kvality pohybu a zlepšenie telesnej prípravy formou iných pohybov ako len baseball. Pred dvoma rokmi to bola capoeira vlani jóga a tento rok moderný tanec. Kvalitní lektori s nami absolvovali 6 lekcií a potvrdilo sa ako veľmi je pre náš šport dôležitý rytmus a koordinácia pohybov. Naše rozcvičky a kondičné cvičenia už dlhší čas spájame aj s prvkami fighring monkeys. Cvičenia a pohybová kultúra ktorá napomáha všeobecnému rozvoju a hlavne v rámci rozcvičiek či potréningových a pozápasových blokov oveľa viacej hráčov baví ako „konvenčný“ strečing. Verím, že hráči budú aj nadalej v tomto smere na sebe denne pracovať.

Výsledky zimných turnajov v skratke:
U10 – 18 zápasov 16:2
U11 – 14 zápasov 12:2
U13 – 8 zápasov 6:2

Na záver zimnej prípravy nás s U11 čaká dvojdňové zápasové sústredenie v Trnave kde odohráme dva zápasi s Slovenskou reprezentáciuou U12 a jeden s domácím týmom. U13 sa dokonca s dvoma týmami zúčastnia jarného turnaja v Prahe, kde bude skutočne tá najlepšia konkurencia a preverí našu reálnu silu pred samotnou súťažou, ktorá pre mládež začne 6.4.

Ďakujeme za pomoc a podporu skvelým rodičom a držte nám palce v sezóne.

Marián "ČOČO" Krásny


Zimní příprava U15

Zimní příprava patnáctek odráží spolupráci s Jeffem Bartem, který do programu přinesl své zkušenosti z amerických univerzit. 
Plně využíváme novou tréninkovou halu u Hrocha. Poprvé jsme schopni zapojit živé pálení, tréninky nadhazovačů se posunuly o sto procent. 
V našem programu si zakládáme na všestrannosti. Letos jsme přivítali paní Hanu Toufarovou s rehabilitačním cvičením Pain Free, která odvedla celkem čtyři velmi poučné lekce. Pani doktorka Marie Skalská našim borcům přednesla, co je základem kvalitního jídelníčku sportovce a jakým chybám se při jeho tvorbě vyvarovat.
Ze čtyř tréninků, které týdně absolvujeme, jsme jeden přenechali čistě na výuku basketbalu, který pro nás není až tak zažitý. S baseballem má navíc společných hned několik prvků, i když se to na první pohled nemusí zdát. 
Závěrem musím celý tým za zimní přípravu pochválit, chuť se stále zlepšovat je opravdu znát. Odměnou pro ně budou první zápasy nové sezóny už za pár dní. Už se moc těšíme. 

Martin Dvořák 

 

 

 

 

 

Napsal: , dne: 25.03.2019 v 20:25
Zimní příprava 2019