DEVÍTKY JSOU MISTRY REPUBLIKY

I letos společně se školním rokem začíná závěrečná část baseballové sezóny v podobě turnajů MČR pro jednotlivé kategorie. Letos šňůru těchto turnajů "odšpuntovala" kategorie U9 o víkendu 8. až 10.9. v krásném areálu pražského SaBaTu. Pojďme si v krátkosti shrnout nejen tento turnaj, ale celou sezónu "devítek". 

Hned rozpis turnaje nás příjemně překvapil. Skupina, kterou jsme sdíleli s domácími, Draky a Kotlářkou, byla hratelná, ale také zaručovala kvalitní zápasy, které nás měly připravit na boje o medaile. Celý náš páteční herní program doprovázela silná pálka, koncentrovaná obrana a hlavně dobrá nálada. To nám dodalo klid a prostor experimentovat se sestavou, takže každý hráč dostal svoji šanci a odvažuji se říct, že ji každý naplno využil. Sečteno a podtrženo: SaBaT-HB 2:12 a HB-Kotlářka 13:1.

Hned na začátek sobotního programu nás čekal zápas o 1.místo ve skupině s brněnským rivalem a favoritem turnaje - Draky. Dodnes nevíme, zda-li to bylo psychickým blokem z Draků, nebo snad tím, že kluci nebyli po ránu pořádně herně naladěni, ale po 3 směnách tabule ukazovala skóre 1:8 v náš neprospěch. Nicméně kluci ukázali, že nikomu nedají nic zadarmo a po třech rychlých outech, kdy jsme se o minutu vešli do časového limitu, šli na poslední pálku za stavu 3:8, tedy "na dostřel". Draci však ukázali svoji sílu a i přes náš mocný nápor dokázali vedení ubránit a zvítězit 8:6.

Po krátké pauze nás čekal čtvrtfinálový zápas s vítězem skupiny A- pražským Tempem. Právě tohoto soupeře jsme ve čtvrtfinále očekávali a tak jsme je již dřív v průběhu turnaje pečlivě sledovali, abychom věděli, co čekat. Kluci se však dostatečně poučili z předešlého zápasu a hned v úvodu jsme si vybudovali pohodlné vedení, které bylo podpořeno solidní obranou a tak celkem v poklidu vítězíme 9:2. To bylo pro sobotu vše a čekal nás zasloužený odpočinek před boji o medaile.

Našim semifinálovým soupeřem byl opět pražský tým, tentokrát Eagles. V průběhu zápasu jsme dokázali postupně přidávat body, nikdy jsme však nedokázali dotahujícím se Eagles výrazněji odskočit. Nakonec nás, tak jako po dobu celého turnaje, podržela obrana (vyzdvihnul bych zejména 2 fantastické double-playe) a vítězíme 7:4. V druhém semifinále porazili Draci Třebíč podobně těsně 5:2 a na finále se tedy chystala odveta za souboj ve skupině.

V týmu jsem téměř nezaznamenal známky nervozity a v každé z prvních 3 směn přidáváme po bodíku, ačkoliv pálka není zdaleka ideální. Draci se přes naši kvalitní obranu nedokáží pořádně prosadit a jejich odpaly zvládáme s jistotou zahrát. Jediné drobné komplikace nastávají ve 4.směně, kdy po dvou menších chybičkách v poli Draci skórují svůj jediný doběh. Dál už ani jeden z týmů nedokázal bodovat. V poslední směně po dvou rychlých outech Draci obsazují první metu. Jakémukoliv tlaku však předchází poslední out a kluci začínají slavit, u některých se dokonce objevují slzy štěstí.

Tyto slzy jsou však více než oprávněné. Turnaje jako WinterLeague v Hrotovicích, kde jsme končili pravidelně 4. ze 4, nebo Komínská pálka (předposlední místo) má většina z nás ještě v živé paměti. Kluci udělali obrovský pokrok nejen po herní stránce, ale taky po stránce týmové - uvědomili si, že nikdo nehraje pro sebe, ale za celý tým. Během sezóny vznikla super parta, do které se dokázali úspěšně začlenit i nováčci a stali se důležitou součástí týmu.

Na závěr musím poděkovat všem, kteří nám v průběhu sezóny jakkoliv pomohli, rodičům, kteří při nás po celý rok stáli (zejména Fiftýnovi, který nám pomohl, možná i víc, než by chtěl :)), soupeřům, bez kterých bychom se nemohli bavit hrou a zlepšovat se, a hlavně všem hráčům - mistrům ČR. Jmenovitě: Dan Sobotka, Bruno Fiala, Mikoláš Leischner, Filip Pavel, Štěpán Němčanský, Dan Ševčík, Ondra Soldán, Pepa Molnár, Natka Fuchsová, Matouš Blaňka, Tadeáš Flachs, Bára Janoudová, Ríša a Bruno Hladcí, Kuba a Jirka Spěvákovi a Štěpán Dvořák.

Za realizační tým
Adam "Adys" Wechsler

Kategorie: U9
Petr Janderka