Hodnocení sezony U13: Velké medaile a vítězství nad německou akademií

Třináctky tradičně patří k vlajkové lodi hrošího baseballu na malém hřišti. I letos se povedlo bez jakýchkoliv potíží naplnit dva týmy – Hrochy a Hippos. A co se týče výsledků, dařilo se týmu skvěle. Hroši dokázali vyhrát Český baseballový pohár, Back2School, kde navíc porazili velesilnou německou akademii a z mistrovství republiky brali skvělé stříbro. Přesto měla třináctková sezona i slabší stránky, o kterých se otevřeně v hodnocení rozepsal head coach Adam Košír.

Jak jsi spokojený s baseballovou sezonou 2022?

Co se týká životních a sportovních zkušeností, jsem z loňské sezóny nadšený. Měli jsme spoustu výkonnostních výkyvů, horších fází sezóny, ale zároveň jsme měli i obrovské úspěchy a momenty, na které jsem hrdý. Hráči si zažili v podstatě vše, co taková sezóna může nabídnout. Velká vítězství, těžké porážky, týmového ducha i jeho absenci. Tak má vypadat správná sezóna v mládežnické kategorii.

Pokud půjdeme na začátek zimní přípravy, jak se tým ze poslední rok posunul?

Kategorie U13 je magická v tom, že člověk vidí změny hráčů v podstatě před očima a na denní bázi. Jak hráči sílí, jak tělo roste, některé problémy se spraví a jiné se zase objeví. A my jako trenéři sloužíme k tomu, aby se to v této kategorii všechno nerozpadlo a nevydalo špatným směrem. Mám radost, že se podařilo rozšířit spektrum hráčů, kteří nakonec byli schopní hrát na vysoké úrovni a posunuli se baseballově. Věřím, že nikdo z těch, kteří se chtějí baseballu věnovat, nebude do budoucna trpět tím, co se dělo v kategorii U13.  

Co tě v letošní sezoně celkově nejvíc potěšilo?

Tým většinu sezóny fungoval skvěle dohromady a kluci velmi statečně bojovali s tím, že jsou v pubertě a dost to s nimi „hází“. Udělali průšvih na turnaji a porušili nastavená pravidla, jak se zkrátka občas stává, ale lidsky byli ve velké většině schopní se k tomu postavit dospěle a čelit následkům. Skvěle jsme si sedli s trenéry Štěpánem Chytkou a Radkem Hladkým. Bylo pro mě skutečně neocenitelné po jejich boku provést kluky loňským rokem. A pár věcí se nám, myslím, i povedlo.

Jak hodnotíš velké turnaje, především výkony na ČBP a MČR?

Jednoduše řečeno, měli jsme vyhrát oboje. A je v pořádku, že jsme MČR nevyhráli, protože jsme si to za finálový výkon zkrátka nezasloužili. Ale kromě toho jednoho zápasu jsme toho odehráli hodně na vysoké úrovni a rozhodně jsme patřili k tomu nejlepšímu, co český baseball v kategorii U13 nabídnul. Chyběla tomu jen ta úspěšná tečka ve finále MČR proti Eagles. Ale vlastně… možná ani nechyběla. Uvidíme, co si z toho hráči odnesou do dalších let. Moc bych jim přál, aby to pro ně byla zkušenost, která z nich udělá rozdílové hráče.

Jaké byly největší přednosti týmu v sezóně 2022?

Určitě nám nejvíc pomohlo hodně hráčů schopných hrát na více pozicích a dále „dlouhý lineup“ v druhé polovině sezóny. Spoleh byl na velké množství hráčů, že udělají maximum, aby se dostali jako pálkaři na metu a pálku jsme měli z republiky asi nejstabilnější.

A co naopak slabiny? Na čem by se ještě mělo zapracovat…

Chyběl nám nadhazovač číslo jedna, na kterého bychom se mohli spolehnout v těžkých chvílích. Paradoxně, nejspíš nám uškodilo, že jsme měli nejvíc kvalitních nadhazovačů v republice, ale nikdo nedokázala strhnout tým a vzít tu tíhu okamžiku na sebe. Měli jsme 4-5 nadhazovačů na reprezentační úrovni, ale buď zranění nebo psychika v těžkých zápasech se nám postavili do cesty.

Co ti osobně přijde jako největší úspěch?

Vyhráli jsme pohár, vyhráli jsme Back2School, skončili jsme druzí na MČR. To nevypadá jako neúspěšná sezóna, přesto z těchto výsledků nadšený nejsem. Za největší baseballový výsledkový úspěch považuji vítězství nad německou akademií na turnaji Back2School, která se v podstatě rovnala loňskému německému národnímu týmu. Zápas jsme začali špatně, ale výborným taktickým výkonem na pálce a fenomenálním nadhozem Ríši Hladkého se nám podařilo vyhrát 3:1. Vypadalo to jako velký baseball a byla nádhera to trénovat.

Co pro tebe bylo v letošní sezoně největším překvapením?

V mládežnických kategoriích se neuvěřitelným způsobem posouvá baseballové myšlení. Nemyslím si, že hráči jsou v U13 každým rokem lepší (loňský rok mi celorepublikově přišel spíš slabší), ale rozhodně jim to baseballově lépe myslí. Je vidět, že se o baseball zajímají a občas mají nápady a myšlenky, za které by se nestyděl kdejaký trenér. A samozřejmě, občas je to přesně naopak.

Kategorie: U13
Adam Košír