HROŠI NA BACK2SCHOOL

Tři mládežnické týmy Hrochů se o posledním prázdninovém víkendu představily na mezinárodním turnaji v Praze.

Starší kadeti U15 obhájili zlato
Kadeti jeli do Prahy s neskromným cílem obhájit loňské zlato. Čekala nás skupina ve složení Eagles, Diving Ducks a Sabat. První zápas s Eagles jsme měli od začátku pevně v rukách a soupeř, kterému chybělo několik klíčových hráčů, nenasadil své nejlepší nadhazovače. Výsledkem je jasná výhra 20:2. Druhý zápas proti týmu z Rakouska měl už vyšší úroveň a nadhazovači házeli svižněji, což nám ale vyhovovalo. Soupeř nám pomohl několika chybami v zadním poli a to ve spojení s naší kvalitní pálkou znamenalo výhru 14:6. V obou zápasech jsme protočili své nadhazovače v limitech, abychom si ponechali co nejvíce možností do dalších dnů. Poslední zápas ve skupině jsme odehráli proti Sabatu, který proti nám sympaticky vytáhnul svoji jedničku Hanuše, který však neměl svůj nejlepší den a ujímáme se bezpečného vedení. Od třetí směny jsme se pak museli potýkat s velmi pomalým nadhazovačem. Kluci překvapili a hned druhým útokem dáváme sérii hitů, která definitivně rozhoduje o zápase. Vyhráváme 16:3 a jdeme do semifinále z prvního místa. Za nás celý zápas odházel Dan Krejčí.
 
V semifinále potkáváme další pražský tým – Kotlářku. Do zápasu jdeme s Tomem Oppeltem na kopci. Tom není tak dominantní jak umí a má problém začínat pálkaře strikem, ale přesto drží soupeře zkrátka a je na něj spoleh po celý zápas. V útoku se nemáme problém prosadit proti reprezentační dvojici soupeře Komorous, Klaška a každou směnu dáváme několik bodů. Kvalitní výkon a výhra o rozdíl 16:6 nás posouvá do finále.
 
Tam nás čeká opravdová zkouška. Tým z Německa si pošetřil dobrého nadhazovače, který kromě rychlosti kolem 75mph, s čímž bychom neměli velký problém, ještě disponoval opravdu kvalitní točkou. My jsme si pošetřili Zachyho a zápas je zpočátku opravdu soubojem nadhazovačů. Soupeř jde v první směně do jednobodového vedení, na které odpovídáme ve třetí směně hity Štylárka, Sedláčka (3B) a Krejčího a otáčíme na 2:1.
Soupeřův nadhazovač reaguje a do strikezóny háže prakticky už jen technické nadhozy. Fasty používá pouze jako úvodní nadhoz nebo „na ušvihnutí“ mimo zónu. Tím náš útok zastavuje na několik dalších směn.
Také Zachy drží Němce zkrátka, ale v šesté směně mu s dvěma běžci na metách a jedním outem dochází limit a na nadhoz jde Ray. Dva hity a jedna velká chyba v zadním poli znamenají otočení výsledku na 5:2 pro soupeře. Zbývá nám pouze poslední útok. Kluci zapínají na vyšší rychlost a daří se nám Němce dostat pod velký tlak. Série hitů, met zdarma a chyb v obraně znamená vyrovnání a také střídání na kopci. Dohrávku zápasu Ray zvládá bez bodu.
Zápas jde do prodloužení, kde ve druhé nastavené směně dalším povedeným útokem dáváme dva body. Ray i třetí směnu v řadě drží bez bodu a můžeme po vyčerpávajícím devítisměnovém boji slavit výhru 7:5 a vítězství v turnaji.
 
Asi poprvé jsme šli do turnaje s jasným cílem, že chceme zlato. Jsem rád, že jsme v zápasech ve skupině dokázali udržet koncentraci a ať měl soupeř jakoukoli kvalitu, snažili jsme se hrát zodpovědně od začátku do konce. Ve finále jsme se dokázali skvěle zvednout, když soupeř v předposlední směně otočil zápas, který jsme dlouho vedli, a zbýval nám jen jeden útok na zvrat. Každá taková situace a každý takto těžký zápas pomáhá hráčům růst.
Naši hráči si odnesli i dvě individuální ceny. Tomáš Zachoval byl vyhlášen nejlepším nadhazovačem a Ray Whitehead získal cenu pro nejužitečnějšího hráče.

Mladší kadeti U13
Naši mladší kadeti se poprali jak Hroši o osmé místo, nicméně v mých očích byli snahou první. Turnaj Back2School je zpestřením oproti například poháru, jelikož jsme zde viděli nové, dosud nepoznané, týmy. Prvním takovým byli v naší skupině němečtí Mahlow Eagles. Celý zápas jsme jim šlapali na paty, nicméně nakonec nám utekli na konečných 10:5. Druhý zápas ve skupině byl povinnost vyhrát, pokud jsme chtěli být mezi prvními osmi týmy. Soupeřem v tomto zápase byli pražský Sabat, který kladl ze začátku odpor. Ten se nám podařilo po dvou směnách zlomit.

Další zápas s Diving Ducks z Wiener Neustadtu doplácíme na velký počet errorů, který se v mládežnickém baseballe sice stává, ale to nic nemění na tom, že byly fatální. Následující zápas s Arrows je ve stejném duchu jako s Ducks.

O sedmé místo se jako dejavu vrací zapas s Mahlow Eagles. Na klucích je vidět, že i pres nesnesitelné vedro chtějí vyhrát poslední zápas turnaje stůj co stůj. Ze začátku nám Eagles odskakují asi o osm bodů během čtyř směn, pak ale přichází náš big inning a dáváme osm bodu, kterými otáčíme skóre na 11:10 v náš prospěch. Zapas nakonec končí smolně v extra inningu nebo v tiebreaku, ale...

... Naschvál jsem se doteď nevyjadřoval k nadhazovačům, protože ti si zaslouží vlastní komentář.
Mates Němčanský výborně odházel první zápas s perfektní kontrolou change upu. Podotknu, že hraje rok. Maty Dolezal se dokázal vyhrabat z počátečního nezdaru a s chladnou hlavou se kousnout i když měl rozhodčí strikezonu velkou jako žákovskou knížku. Maťa Schwarzinger i pres to, že nikdy stabilně nenadhazoval, tak přisel v situaci, kdy to bylo třeba se striky a držel nás ve hře. Viktor Dokoupil se snad 80% úspěšností striku taktéž odházel cely zápas s tím, že pár strikeoutu bylo i díky jeho change upu. Ještě přidám informaci, že cca z 15 nástupů na pálku dal minimálně deset hitů včetně trojmetových a dvoumetových odpalu. Poslední z nadhazovačů je Šarik, který projevil týmového ducha a poslední zápas se sám přihlásil a řekl, že "to hodí, jestli je to potřeba trenére".

Hodil to na výbornou.

Všichni nadhazovači mě strašně mile překvapili s jak velkým procentem striků přišli. Nikdo nehrál na půl plynu, byť jsme prohrávali.

Starší žáci U11
Kategorie starších žáků obhajovala na turnaji loňské první místo. Letošní systém byl poněkud odlišný, čekaly nás čtyři zápasy ve skupině a poté již rovnou zápas o umístění. Úvodní zápas jsme odehráli proti německému týmu North Stars. Celý zápas byl velmi vyrovnaný, ale během posledních dvou směn jsme získali vedení 7:6, a to také udrželi. Nutno říct, že šlo z naší strany o zbytečně nervózní zápas. V pátek jsme si již počínali o poznání lépe, když jsme Olympii Blansko porazili 13:2.

Stěžejním dnem pro nás byla sobota. Čekaly nás dva zápasy, od kterých se odvíjelo naše umístění ve skupině. Dopoledne jsme nastoupili proti Tempu Titans. Bohužel hned během první pálky je náš startující nadhazovač Lukáš Kalandra trefen do lokte a tak ho musíme střídat. Polovinu zápasu držíme se soupeřem krok, poté ale začneme rozdávat příliš mnoho met zdarma, které soupeř proloží hity a výsledkem je nelichotivé skóre 3:12. Nezbývalo nám, než se z porážky oklepat, a pokusit se porazit Eagles. Kluci ukazují, že stále mají chuť a sílu hrát. To se ovšem nedá říct o našem soupeřit, který vypadá unavený a po střídání startujícího nadhazovače má problém házet striky. My hrajeme náš standard na kopci i v poli a na pálce mimo mety zdarma předvádíme několik tvrdých odpalů. Jako bychom se poučili z dopoledního zápasu a více se vžili do role Tempa. Eagles Praha porážíme 14:3 a obsazujeme druhé místo ve skupině.

V neděli nás čeká pouze jeden zápas s Arrows Ostrava o bronzové medaile. Vzhledem k sobotnímu zranění musíme nasadit mladší nadhazovače a soupeř se hned v první směně prosazuje jedenácti body zejména díky odpalům. Náš tým ovšem ukazuje odhodlanost a nenechá se takovým nepovedeným začátkem složit. V dohrávce také pálíme a dobíháme čtyřikrát proti kvalitnímu nadhazovači Ostravy. Jenže soupeř ve svém tlaku pokračuje a během dalších dvou směn zvyšuje na 21:4, což je rozdílový výsledek. I přes prohru a konečné čtvrté místo si kluci zaslouží pochvalu. Víme, že baseballovou kvalitu máme, ale stále nám chybí bojovnost a týmový duch. A právě v tomto jsme na turnaji zaznamenali významné zlepšení. Kluci drželi daleko více při sobě a v posledních utkání ukázali bojovnost bez ohledu na výsledek. Toto je přístup, se kterým můžeme uspět na MČR.

Kategorie: U15
Petr Novotný