JEFF BARTO: MUSÍME TVRDĚ PRACOVAT ABYCHOM SE MOHLI BAVIT

Po skončení té nejúspěšnější baseballové sezóny v hroší krátké historii, jsem vyzpovídal hrajícího manažera A týmu, Jeffa Barta. Ten měl jako nadhazovač skvělá čísla. 97IP, 2.18 ERA, 105 SO, 16 BB. Nejdůležitější pro nás všechny je však týmový poměr výher-proher. Poprvé šlo o kladné číslo. 

Do Brna se vracíš na svoji třetí sezónu za sebou. Tentokrát s námi však trávíš i zimní pauzu. Co stojí za tímto rozhodnutím? 

Když jsem se před skoro dvěma lety rozhodl zůstat jako hlavní trenér, moc jsem o tom nepřemýšlel. Mít šanci stávit zimní přestávku v pálkařských klecích a sportovních halách je něco, co se mezinárodním týmům často nedostává, pokud pracují se zahraničním trenérem. Poslední sezóna byla už moje čtvrtá v Evropě a zatím jsem neměl šanci zůstat přes zimní měsíce. Letos jsem dostal visa na celý kalendářní rok a opravdu se teším na to, co mi toto období nabídne.

Pojďme si shrnout letošní baseballový rok. Výhry/prohry 23-13 po základní části, 27-24 po odehrání všech zápasů nadstavby. Jde zatím o nejlepší výsledek pro náš tým. Co bylo tedy letos jinak?

Od začátku do konce máme jeden z nejmladších týmů v extralize, pokud ne ten nejmladší. Podařilo se nám do sestavy dostat pár zkušenějších borců, kteří už úspěchy v lize zažívali. Jejich herní zkušenosti, chování nejen na hřišti, byly pro naše mladíky velkým krokem vpřed. Naše cíle byly nastaveny poměrně vysoko už před sezónou, ale jako tým jsme pořádně ožili tak v polovině soutěže. I když nás trápila drobná zranění, mohli jsme se spolehnout také na další hráče. Myslím, že jsme urvali deset zápasů v řadě, potom něco jako 13 z 15. Borci ochutnali, jaké to je zažít skvělou týmovou chemii a to by nám mělo pomoci v motivaci budovat lepší a silnější tým. 

Před sezónou jsi mluvil o tom, jak je důležité bojovat o každou maličkost hlavně ve vypjatých situacích v závěru zápasu. Co by jsi o tom mohl říct teď?

V tomto ohledu jsme se opravdu hodně zlepšili. V roce 2016 jsme měli 0-9 v nastavených směnách a v zápasech, kde rozhodoval jediný bod. Pokud se podíváte na zápasy playoff na jakékoliv úrovni, vždycky jde o vyrovnané bitvy, kde rozhodují jeden, dva body. Jesli chceme pomýšlet na zápasy o titul, musíme se v těchto situacích předvést a očekávat vítězství. Rozhodně jsme v tomto ohledu udělali velký skok dopředu, ale i tady máme prostor ke zlepšení. Stejně jako v každé další disciplíně baseballu. 

Ty sám jsi odházel celkem skoro sto směn. To je hodně. Jak se ti dařilo skloubit nadhazování s vedením týmu?

Rozhodně jde o zajímavou dynamiku, být manažerem-hráčem. Dalo mi to šanci se hodně rozvíjet, nejen jako hráč nebo trenér, ale také jako člověk. Někdy je náročné najít hranici mezi kamarádem, spoluhráčem a trenérem. Ale musím řict, že jsem si to celé hodně užíval. Jsem velmi vděčný klubu a všem klukům, za tuto příležitost. Ještě k mému nadhazování. Letos jsem odházel 96 směn a jde tak o první sezónu za oceánem, kdy jsem nepřekonal hranici 100.

Letošní zimu máme poprvé vlastní kryté pálkařské klece. Pro nás jde o možnost naplno trénovat, na kterou jsme dlouho čekali. Můžeš nám prozradit tvé očekávání nad zimní přestávkou v česku? Mohl by jsi ji porovnat k té za oceánem?

Je složité s hráči něco zásadního měnit v průběhu sezóny, pokud se mají soustředit na každý míč bez rozptylování se. Možnost tréninkového centra je pro nás velké plus. Budeme mít spoustu času pracovat jak na švihu, tak na naší mentální přípravě v útoku. Je složité porovnánat mezinárodní baseball k tomu americkému. Dokonce v průběhu zimní pauzy se trénuje šestkrát týdně a ve spoustě případech jde také o náročnější část roku.

Máš tedy na starosti zimní přípravu Hrochů. Na co se budeš soustředit nejvíc?

K základní výhodě, možnosti švihat kdykoliv chceme, pracovat na maličkostech, je pro mě velice důležitý házecí program. Máme spoustu času se plně uzdravit a začít pracovat na silovém základu pro příští rok. Jedna velká věc, které jsem si v mezinárodním baseballu všiml, je četnost zranění nebo bolesti házecích rukou v porovnání s četností hodů, které je potřeba. Myslím, že pokud hráčům tento program poskytneme, povede to k velkému zlepšení v průběhu celé sezóny. 

Vynechme na chvilku baseball. Jaké jsou tvé plány, první zimu v Evropě?

Opravdu se těším na svoji první zimu v Evropě. Slyšel jsem spoustu skvělých věcí o Vánočních trzích v Praze, Vídni... a doufám, že se mi je podaří o víkendech navštívit. Navíc pokračuji se svými lekcemi češtiny s Martinou Clausovou, moc bych si přál kdybych se v tom někam posunul. K tomu bych sám rád dával lekce angličtiny mladým hráčům z našeho programu, kteří by měli o konverzace zájem. Nakonec rád pomůžu klubu, jakkoliv budu umět.

To zní jako spousta legrace. Nakonec se zeptám na tvé očekávání na sezónou 2018?

Je zatím trochu brzo něco od sezóny očekávat. Budeme muset tvrdě pracovat a dobře se připravit pokud chceme mít další rok úspěšný. Jak jsi řekl, rok 2017 pro nás znamenal nejvíce výher Hrochů v extralize a to je něco, na čem chceme určitě dál stavět. Každá sezóna nabízí čerstvý začátek a je úplně jiná od té předchozí. Pokud se nám podaří tvrdě pracovat přes zimní přestávku a pokračovat ve zlepšování individuálně i týmově, můžeme se těšit na spoustu zábavy z vítězství i v příštím roce.

Děkuju za tvůj čas a doufám, že si užiješ další rok v hroší organizaci. Hodně štěstí.

Kategorie: A
Martin Dvořák