KADETI BEROU NA MISTROVSTVÍ REPUBLIKY STŘÍBRO

Na turnaji jsme byli jedni z favoritů na celkové vítězství a po druhém místě na poháru jsme nebrali nic jiného než zlato. Celý turnaj jsme navíc pořádali, o to více jsme chtěli na domácí půdě uspět.

Ve skupině nás čekali dva brněnští rivalové Technika a Draci a také pražská Kotlářka. V úvodní den jsme odehráli dva zcela rozdílné zápasy. V prvním utkání s Technikou jsme výsledkově profitovali z toho, že se soupeř šetřil na zbylé dva soupeře a na nás nasadil na kopec hráče, který běžně nenadhazuje. Už ve druhé směně vedeme 11:2 a je jasné, že se bude pouze dohrávat. Za nás odvedli dobrou práci Ondra, Krejča a Viktor, kteří udrželi útok Techniky na uzdě. Do turnaje jsme vstoupili výhrou 16:3.

Zcela opačný průběh měl zápas proti Kotlářce. Ta se rozhodla, že do nás půjde s nejlepším nadhazovačem a pokusí se přes nás projít do semifinále. David Komorous háže dobrý zápas a my nejsme schopní stahovat své běžce z met pro body. V zápase máme 14 běžců na metách, 2x plné mety bez outu a jednou plné mety s jedním outem, dobíháme však pouze čtyřikrát. Navíc tvoříme hloupé chyby v poli. I přes dobré výkony našich nadhazovačů prohráváme v nepovedeném zápase 4:5 a nechtěně zamotáváme situaci ve skupině.

Tu rozmotává hned ranní zápas. Kotlářka prohrává s Technikou a je jasné, že semifinále máme jisté my a Draci a zahrajeme si proti sobě „pouze“ o první místo ve skupině. Vyhrát skupinu chtějí oba týmy, protože to znamená lehčího soupeře pro semifinále. My jdeme na nadhozu s Kubou Bílkem, který celý rok podává spolehlivé výkony a kvalitně háže i nyní. Až do páté směny drží dračí lineup s nulou a celý zápas nakonec zvládá s jedním umožněným doběhem. My naopak kvalitně kontaktujeme soupeřova nadhazovače a zápas končí naší pohodlnou výhrou 9:3.

Do semifinále jdeme z prvního místa a naším soupeřem jsou Eagles. Ti nasazují na kopec Kohouta, který háže velmi rychle, ale i velmi nepřesně. Po spoustě met zdarma vedeme už v první směně 14:0. Je po zápase. Zbývající směny už se pouze dohrávají a spíše pokukujeme po stavu druhého semifinále mezi Draky a Třebíčí. V něm Draci v poslední směně otáčejí zápas ve svůj prospěch a je tak jasné s kým si to v neděli rozdáme o titul.

Finále je jedenáctým vzájemným zápasem obou týmů v sezóně, přičemž z deseti odehraných zápasů jsme 7 vyhráli. Těžko hledat na obou stranách něco, čím soupeře překvapit. O všech hráčích soupeře víme, co jim chceme házet, kde jsou jejich silné stránky a kde naopak slabiny. Stejně tak to ví Draci o nás. Bylo jasné, že o mistrovi rozhodne síla nadhazovačů a trochu víc štěstí. Nakonec platilo to druhé. Jak Zachoval na naší straně tak Chlubna z Draků odházeli skvělý zápas a zařídili, že celých 7 směn jsme se přetahovali o každý bod. Přetahovaná nakonec dopadla v náš neprospěch a prohráli jsme 3:4. Draci možná nemají tak silný lineup a tolik dobrých rukou na kopec jako my, ale kvalitní obranou dokázali podpořit skvělý výkon nadhazovače a vyždímali ze sebe maximum. Celou sezónu se zlepšovali a porazili nás v zápase, ve kterém jsme předvedli dobrý výkon a nemůžu hráčům nic zásadního vyčíst. Vyhrál šťastnější tým, ale to stejné by tentokrát platilo i při naší výhře.

Celá sezóna se mi hodnotí těžko. Aby také ne, když jsme finále poháru prohráli v extra směně a finále MČR o jeden bod. Dvě stříbra jsou pro nás málo, hlavně na republice jsme v domácím prostředí nechtěli nic jiného než titul. Zároveň ale být zklamaný ze dvou stříbrných medailí je vizitka velmi silného týmu a jsem hrdý na kluky, kam až to dokázali hráčsky dotáhnout.

Když zavzpomínám, jak se stejné ročníky potkávali v kategorii mladších žáků a žáků, tak tehdy jsme od Draků a Třebíče dostavali často o rozdíl a náhodná výhra nad nimi byla svátkem. Nyní jsme favoriti my a vyhráváme většinu vzájemných zápasů. Tehdy bylo naším krátkodobým cílem porazit Draky a Třebíč aspoň jednou v sezóně, dlouhodobým cílem bylo být lepší tým než oni. Krátkodobý cíl jsme tehdy většinou nesplnili, ale troufám si říct, že letos jsme si splnili dlouhodobý cíl z této doby.

V letošní sezóně bylo krátkodobým cílem vyhrát pohár i MČR. Nesplnili jsme ho a jsme z toho teď všichni obrovsky zklamaní, protože hráči na to měli a hrozně by si to za ty roky práce zasloužili. Ale pokud na sobě budou kluci dál pracovat, možná se za 5 let ohlédnou zpět, tentokrát už jako úspěšní dospělí hráči, a že to tehdy v patnácti letech nevyhráli jim bude připadat stejně nedůležité, jako jim asi teď připadá, že někdy v mladších žácích nad Draky nevyhráli ani jednou v celé sezóně. Nesplnit krátkodobé cíle vždycky nejvíce mrzí, ale splnit ty dlouhodobé je to, na čem nejvíce záleží. I když jsme letos nevyhráli zlato, hráči udělali zase krok kupředu.

Děkuju všem, kteří se podíleli na organizaci turnaje a snažili se nám i ostatním týmům připravit kvalitní podmínky na hru. Děkuju rodičům hráčů za podporu a veškerou pomoc na turnajích, ubytování na nich a dopravou, moc nám to ulehčuje práci. Díky i za to, že podporujete své děti ve sportu, který je baví.

Kategorie: U15
Petr Janderka