KADETI NA MČR NEVYLEPŠILI PÁTÉ MÍSTO Z POHÁRU

Před měsícem jsme vyhráli turnaj Back-2-School, kde s výjimkou Třebíče startovala celá česká špička. Chtěli jsme kvalitu ukázat i na MČR, ale zároveň jsme věděli, že nás čeká těžká skupina. Kotlářka, Třebíč i my přijeli pro medaili, ale do semifinále mohly postpoupit pouze dva týmy.

Hned první zápas je pro nás nejdůležitější, naším soupeřem je Kotlářka, přímý konkurent v boji o postup ze skupiny. Na nadhoz vysíláme Toma Zachovala, který je v sezóně nejkonzistentnějším nadhazovačem týmu, což potvrzuje i tentokrát a příliš toho soupeři nedovoluje. My naopak již na začátku zápasu odskakujeme díky metám zdarma, chybám na straně soupeře a několika důležitým hitům v našem podání. Naše vedení narůstá až do stavu 7:2. Nakonec se ale ještě o výhru strachujeme, když několika chybami dovolíme soupeři stáhnout náš náskok na pouhý bod. V poslední směně naše vedení pohlídal na kopci Martin Claus a můžeme se radovat. V klíčovém zápase vítězíme 7:6.

Jistotu semifinále v těžké skupině nám ale dává pouze výhra v následujícím zápase proti favoritům turnaje z Třebíče. Ty letos porážíme několikrát v oblasti, ale na poháru jsme tvrdě narazili. Nyní se bohužel opakuje druhý scénář. Martin Hofbauer ani Tom Oppelt nenacházejí v úvodu zápasu strikezónu a Nuclears se rychle ujímají vedení. Na pálce bojujeme, ale i přes slušný počet hitů nedáváme ani bod. Hlavním rozdílem v zápase je počet met zdarma. My jich Třebíči darovali devět, oni nám pouze jednu. Rozdílový výsledek 0:11 hodně pošramotil naše postupové naděje. Postup nemáme ve vlastních rukou a rozhodne souboj našich dnešních soupeřů.

Druhý den ráno sledujeme souboj Třebíče s Kotlářkou. Jistotu semifinále nám dává jakákoli výhra Nuclears nebo opravdu vysoká výhra Kotlářky. Bohužel ale jedna povedená směna rozhoduje o výhře Kotlářky 8:3, která nás posílá pouze do bojů o páté místo.

Když vše pouze sledujeme bezmocně na tribuně, tak je frustrace ještě větší, než kdybychom prohráli oba sobotní zápasy a je poměrně složité hráče jakkoli motivovat do zbylých zápasů o umístění.

Zápas s Arrows je jedno velké trápení, pomalý nadhazovač soupeře má den a polovina našich odpalů končí vysoko nad infieldem, což chytne i průměrný tým v přípravce. Od druhé směny tak o bod prohráváme. Druhou polovinu zápasu už bojujeme i bez našich nejzkušenějších hráčů, kteří místo toho, aby byli pro mladší spoluhráče oporou, dávají nejvíc najevo, že je vývoj turnaje zklamáním. Ostrava do poslední směny dává na kopec svého nejlepšího nadhazovače Košatu. Rychlé fasty jsou pro nás požehnáním a výsledek čtyřmi body otáčíme na svoji stranu v poměru 8:5.

O páté místo hrajeme s Libercem. Startujeme s Martinem Clausem, kterého po čtyřech směnách střídá Tomáš Oppelt. Oba předvání kvalitní výkon, který jim ale kazí obrana. Jak jsme celý turnaj předváděli na kadetské poměry nadprůměrnou hru v poli, tak nyní jde všech šest bodů soupeře na vrub špatné defenzivní hře. Na pálce se nám nedaří zareagovat, když schválně pomalu házejícího Mareše nahradil v půlce zápasu rychlý Grundmann. V sedmé směně předvádíme v obraně velký chaos a Liberec čtyřmi body otáčí zápas, který jsme celou dobu zdánlivě kontrolovali. Zbývá nám pouze dohrávka. V té naštěstí dáváme čtyři hity za sebou a vyhráváme walk-off 7:6.

Na turnaji jsme ukázali, že máme vyrovnaný tým, ve kterém je talent rozložen velmi rovnoměrně. Oproti poháru jsme se zlepšili na nadhozu, ale i tak nám zmizela přesnost v důležitém zápase s Nuclears. Na pálce jsme na naše poměry předvedli spíše podprůměr, ale stále to byl vysoký standart. Lepší byla hra v poli. Pořád se nám ale stává, že některé směny vyloženě zprasíme a dostaneme několik laciných bodů. Zmatkovali jsme v baserunningu a v situačním pálení, což nás stálo několik bodů.

Mistrem republiky se stali hráči Eagles, kterým turnaj vyšel přímo neskutečně a ani jednou neprohráli. Jejich trenér Matouš José Procházka přitom před turnajem chytře rozšiřoval fámy o chybějící formě:) Druzí skončili Draci, kteří se sezónou spíše protrápili i kvůli mnoha zraněním. Stříbro je především vizitkou velkých trenérských zkušeností Pavla Chadima než skutečné kvality týmu. Bronz berou Nuclears, kteří začali suveréně, ale v semifinále nenalezli odpověď na velmi taktickou hru Draků. Čistě talentově mají v této kategorii ale asi nejméně nedostaků. Čtvrtá Kotlářka je velmi silná, ale na turnaji jí srážela špatná obrana a nepřesný nadhoz.

Celkově byl turnaj svými výsledky velmi zajímavý a ukazuje, že prvních pět týmů v republice je na tom kvalitou velmi podobně.

Kategorie: U15
Petr Janderka