KADETI NA POHÁRU PÁTÍ

Uplynulý víkend bojovali kadeti na poháru ČBA. Do bojů jsme šli povzbuzeni výhrami v oblasti nad dalšími týmy ze špičky. Na turnaji jsme však na výkony nedokázali navázat a obsadili jsme až páté místo.

Hned náš první zápas na turnaji proti Eagles je klíčový. Jdeme do něj s rotací v limitech (Hofi 20, Clausík 35, Zachy 20 a pak se uvidí) soupeř nasazuje Šrámka, který bojuje s kontrolou a rozdává mety zdarma. Už od první směny jde o vyrovnaný souboj a ani jeden z týmů si nedokáže vybudovat větší náskok. Na naší straně zejména naprostou neschopností odpálit hit s běžci ve skórovací pozici. Pražský tým nepřesného Šrámka nahrazuje Petrovem a poté, co si ve čtvrté směně vybudují dvoubodový náskok posílají zápas zavřít svou jedničku Blažka. Na toho se konečně chytáme a na sérii bb, chyb soupeře a důležitých hitů Kryštofa a Clausíka skórujeme čtyřikrát a zápas otáčíme. V dohrávce zápasu však Ondra ani Oplťák neunáší tíhu situace, netrefují strike a soupeř nakonec dává walk-off hit. Prohráváme 7:8. Zápas jsme si prohráli sami, pokud 21 běžců na metách dokážeme proměnit pouze v 7 bodů, tak si vyhrát nezasloužíme. Každou směnu jsme měli minimálně dva běžce na metách, vždy s méně než dvěma outy. Třikrát dokonce plné mety. Pouze v poslední směně jsme však z této situace dokázali dát více než 1 doběh.

Hned následuje druhý zápas proti Technice. Na tu nám nezbývají prakticky žádní standartní nadhazovači a je to trochu znát. Soupeř nasazuje svou jedničku Regnera, kterého však známe, nemá nás čím překvapit a každou směnu jeho svižné fasty proměňujeme v tvrdé hity. Za nás začíná Doktor a slabou chvilku si vybírá ve druhé směně, kdy přichází o kontrolu a několik met zdarma a dva odpaly znamenají hned 5 bodů pro Techniku. Ještě více úzko je nám v poslední směně, kdy už na Raye, který poprvé v ostrém zápase háže z mužské vzdálenosti Technika dává několik hitů a stahuje dokonce na rozdíl jednoho bodu. Náskok nám naštěstí stačí a i bez využití dohrávky vítězíme díky kvalitnímu útoku 12:11.

V sobotu nás čeká zápas o všechno proti Nuclears, se kterými máme v sezóně vyrovnanou bilanci 2:2 a věříme si. Začínáme s Hofíkem, soupeř nasazuje Vávru, který nám nesedí a náš útok je téměř neškodný. Hofi se drží do třetí směny, kdy i on začíná rozdávat mety zdarma a musíme ho střídat za Zachyho. Ani jemu se však nedaří vždy najít strikezónu a tak je o zápase rozhodnuto. Zatímco v lize s Třebíčí hrajeme vyrovnané zápasy, zde vypadáme jako minimálně o třídu horší tým a po zásluze prohráváme 1:9. Je tak jasné, že budeme hrát pouze o páté místo.

Vývoj ve druhé skupině nám přisoudil tým Liberce, respektive spíše výběr reprezentantů z různých týmu z Čech, kterým do Liberce pro tento turnaj vyřídili dočasné hostování. I zde na nás vychází soupeřův nejlepší nadhoz - reprezentant Zelenka. Toho v první směně nemáme problém kontaktovat a dáváme tři body. Postupně se však Zelí dostává do pohody a příští tři směny nás v útoku drží s nulou. Nutno přiznat, že s vydatnou podporou rozhodčího. Na naší straně předvádí skvělou práci Tom Oppelt, který první bod dostává až ve čtvrté směně. Drama se ze zápasu stává hned o směnu později, kdy soupeř na naše chyby v poli otáčí na 4:3 a z časového omezení je jasné, že nám zbývá už pouze dohrávka. Zelí dosahuje na limit a soupeř vytahuje druhého repre nadhazovače Koloucha. Ten ale situaci nezvládá, rozdává mety zdarma a nakonec vyhráváme na walk-off hit Zachyho.

Opět končíme pátí, opět nezvládáme ten nejdůležitější zápas. Stále ale věřím, že máme s přehledem na to, porazit kteréhokoli soupeře. Koneckonců v lize nemáme problém vítěze z Třebíče přehrávat. Nezvládáme však vypjaté zápasy a není to bohužel problém jen tohoto turnaje. Co se týče individuálních kvalit, vím s jistotou, že máme mnoho hráčů, kteří když přežijí pubertu a u baseballu zůstanou, tak to dotáhnou daleko.
________________

Bohužel musím ještě napsat jeden odstavec o rozhodčích, protože výkony některých z nich byly naprosto tragické a degradovaly celý turnaj. V zápase s Eagles rozhodčí Konečný předvedl nejhorší rozhodcovský výkon, který jsem kdy viděl a doslova zápas zničil. Eagles se právem mohli cítit poškozeni ne jedním, ale nejméně deseti jeho rozhodnutími. Jeho neexistující strikezóna bohužel ovlivnila počty nadhozů a už jen z tohoto důvodu nebyl turnaj zcela regulérní.
Další katastrofa přišla v našem zápase s Patriots, kde jsme na straně poškozených byli tentokrát my. Nepochopím jak člověk s aspoň elementární znalostí baseballu může u hráče vysokého 180 cm odpískat strike z míče, který se odrazí od země. A to navíc několikrát. Opravdu nerozumím. O stricích ve výši prsou, které se proti nám také občas zničehonic objevily už ani nic říct nejde.
Vrcholem bylo arogantní a útočné jednání komisaře Drnce, který namísto hledání řešení problémy spíše rozdmýchával různými poznámkami na adresy trenérů a v jednom případě i sprostým slovním napadením trenéra. Ovšem nedá se říci, že by to od tohoto pána bylo nějaké velké překvapení. Naštěstí se vzniklá situace už řeší na ČBA a doufám, že už se nic podobného nebude opakovat.

Kategorie: U15
Petr Janderka