KADETI PŘIVÁŽÍ ZE SUMY BRONZ

Na turnaj jsme nejeli s žádným očekáváním ohledně umístění, jednak jsme vůbec netušili, co od zahraničních soupeřů čekat a také jsme na turnaj odjeli s o dva roky mladšími hráči, než na turnaji mohli nastoupit. Cílem bylo odehrát co nejvíce kvalitních zápasů proti dobrým nadhazovačům a pokud to půjde, postoupit mezi prvních 8 týmů turnaje, abychom si zajistili více zápasů se silnými soupeři.

První zápas proti rakouské akademii nebyl pěkný a předvedli jsme v něm asi nejslabší výkon na turnaji. Rakouský nadhazovač byl celkem průměrný, ale dlouho jsme se proti němu nemohli prosadit, první dva body dáváme jen na metu zdarma a chybu v poli. Ve čtvrté směně si slabou chvilku vybírá naše obrana a i přes kvalitní výkon Zachyho na kopci rychle prohráváme o šest bodů. Do dohrávky soupeř střídá nadhazovače, ale ten dává 6 met zdarma v řadě. Na nového nadhazovače pálí Viktor double, kterým stahuje tři body a vyhráváme walk-off 9:8. Škaredá výhra, ale počítá se.

V pátek v ranním mrazu začínáme proti týmu z Běloruska, který je nejslabším týmem ve skupině. Už od první směny se ukazuje kvalitativní rozdíl mezi oběma týmy a po třech směnách s klidem vyhráváme 17:3.

O první místo jsme si to odpoledne rozdali s týmem Crocetta Baseball z Itálie, která vypadá velmi silná. Její startující nadhazovač háže rychle, ale není schopný trefit strike a po vystřídání za jiného pálí Krejča double za tři body, ujímáme se tak vysokého vedení 9:0. Čekáme přestřelku, ale ta nepřichází, protože se Italové nejsou schopni prosadit na skvěle házejícího Raye. Ve třetí směně ještě zvyšujeme vedení na inside park HR Ondry Kalandry a posíláme na kopec Kubu. Ten si také nedělá s Italy hlavu a drží je bez bodu. Vyhráváme překvapivě snadno 12:0 a postupujeme z prvního místa ve skupině.

Do čtvrtfinále nám pavouk turnaje přisoudil tým Western Fire z Ukrajiny, kteří mají velmi kvalitní nadhažovače a útok, ale slabší hru v obraně. Soupeř na nás nasazuje nejtěžšího nadhazovače, kterým se musíme v turnaji prokousat. Není nejrychlejší, kterého jsme potkali, ale háže s perfektní kontrolou točku i slider a to za naprosto jakéhokoli stavu. Na to kluci nejsou zvyklí a celý zápas s tím bojujeme. Prosazujeme se až ve čtvrté směně, kdy stahuje hitem dva body Viktor. O směnu později pak další dva body stáhl Ray a dodal nám klid. Sice si za 5 směn odnášíme 11 strikeoutů, víc než za celý zbytek turnaje dohromady, ale hraje se naštěstí na body. Hrdinou zápasu je Tom Oppelt, který proti silnému lineupu soupeře háže complete game bez bodu. Vyhráváme 4:0 a postupujeme do semifinále proti České akademii, což nás celý zápas motivovalo nejvíce.

Zápasy akademie jsme sledovali, takže víme, že nejlepší taktikou je nasadit pomalejšího nadhazovače, držet nadhozy nahoře v zóně a nasadit outfield silný v obraně. Házet za nás začíná Kuba a vše vychází přesně tak, jak jsme očekávali. Hráči akademie posílají velkými švihy jeden vysoký flyout za druhým a nejsou schopni odpálit linedrive nebo na zem. Na nadhoz proti nám poslali Lukáše Hloucha, který háže kolem 80mph, což už je rychlost, která nám začíná dělat problémy. Ve třetí směně už si ale na rychlost jakž takž zvykáme a skórujeme.

Kuncík dostává BB a následují dva dvoumetové odpaly od Krejči a Raye, jdeme do vedení 2:1. V dugoutu akademie vládne solidní nervozita, my se skvěle bavíme. Do páté, podle časového limitu poslední, směny se jde za stavu 2:2 a až nyní nám soupeř odskakuje. Nejdříve na squeeze play jde do jednobodového vedení a pak Blažek poslá dlouhý odpal k plotu za dva body. Střídáme unaveného Kubu a na nadhoz jde Ondra Suchomel. Z hráčů akademie spadla nervozita a odskakují až na 2:9. Naše dohrávka na tom už nic nemění.

V neděli nastupujeme proti Francouzské akademii v boji o třetí místo. Jejich nadhazovač je poměrně rychlý i když o trochu pomalejší než Hlouch. My jsme si pošetřili Hofiho. V prvních dvou směnách se dostáváme na druhou metu, ale vždy jsme out na skvěle secvičený pick-off Francouzů. Ve třetí směně už jdeme do vedení. Kryštof začíná doublem, po kterém soupeř střídá a posílá na kopec svého bombera, který je rychlostně také kolem 80mph. Nyní už jsme na to ale připraveni, Krejča získává metu zdarma, Ray pálí rbi hit a Ondra Kalandra dává trojmetový odpal až k plotu. Čtvrtý bod zařizuje Sucháč, který Ondru stahuje domů odpalem na druhou metu.

Hofi drží Francii bez bodu až do páté směny, kdy už přestává házet striky. Soupeř toho využívá ke třem bodům a ze směny nás nakonec dostává Ray. Ještě více úzko je nám v šesté směně, Ray totiž trefuje první dva pálkaře a zachraňovat situaci jde Zachy, i tak ale Francie jde do vedení 4:5. Zbývá nám už pouze dohrávka. V té si na jeden out vybírá slabou chviku soupeřův nadhazovač a plní si mety BBčky. Na pálku jde Hofi ale jeho víteznému odpalu do CF nepochopitelně nestíhá uhnout metový rozhodčí a tak pouze vyrovnáváme. Pálit jde Kryštof a posílá míč do zadního pole. Vyhráváme stylově walk-off 6:5.

Třetí místo je obrovský úspěch a jsem na kluky hrdý, vůbec jsem neočekával, že jako asi nejmladší tým turnaje dojdeme takhle daleko. Turnaj jsme si od začátku do konce užívali a bez stresu o umístění chtěli jen předvést to nejlepší, což byl podle mě jeden z hlavních klíčů k úspěchu.

Skvělé výkony jsme předváděli hlavně na nadhozu, kdy jsme ve všech zápasech kromě Bělorusů čelili minimálně stejně kvalitnímu lineupu jako je ten náš a přesto dokázali dominovat. Velmi dobré výkony jsme ukázali i na pálce, splnil se nám cíl stát na kvalitní nadhazovače. Ve zbytku sezóny se nám v česku už sotva zadaří pálit proti tak kvalitním nadhazovačům jako zde. I proto je pro nás turnaj velmi cenný. Mezery jsme měli v obraně, kde jsme se nevyhnuli několika zbytečným chybám, ale rozhodně jsme v obraně nezklamali a zahráli jsme asi svůj standart. Nějaké chyby vždy budou a je hlavně důležité se z nich poučit. Věřím, že klukům turnaj pomohl, zvedl jim sebevědomí a udělal z nich zase o kousek lepší hráče.

Vítězem turnaje se stala Česká akademie, která ve finále porazila italskou Crocettu, našeho soupeře ve skupině, vysoko 8:0.

Kategorie: U15
Petr Janderka