KADETI U15 VYBOJOVALI NA POHÁRU ZLATO

Uplynulý víkend se v Brně konal pohár kategorie U15. Lhal bych, kdybych řekl, že jsme už dopředu nepošilhávali po zlatu. Ale v dětském baseballu nikdy nevíte. Kluky čekalo 7 zápasů ve 4 dnech a spousta dřiny. Nakonec to ale cinklo a v dalších řádcích si můžete přečíst, jak cesta ke zlatu probíhala.

Zahajovací zápas byl spíše z kategorie rozehřívacích. Čekal nás Klasik Frýdek-Místek a trio nadhazovačů Bery, Mara a Tim ho za celý zápas udrželi s jedním hitem a tak vyhráváme 13:0. Příliš jsme se nezapotili ani s Kotlářkou. I když... první tři směny vše směřovalo k naší jasné výhře, pak nám ale za stavu 10:1 bouchl nadhoz a po sérii BB, HP a hitů je to najednou 10:7 a musíme střídat nadhoz. V útoku ale hned odpovídáme 10 body a tak je z toho druhá výhra o rozdíl 20:7.

Prvním ostrým testem jsou Eagles. Ti už za sebou mají prohru s Draky a tak s námi hrají o přežití. To znamená kvalitního Pražáka na kopci a je jasné, že tady asi dvacet bodů nedáme. Naštěstí nám vychází hned první směna. Soustavný tlak a hlavně Pokecův triple, který čistí mety, znamenají krásný čtyřbodový náskok. My střídáme své nejlepší nadhazovače v limitech a rotace Pokec, Grossík, Maty a Víťa drží soupeře zkrátka. Ti se nakonec přiblíží až na rozdíl dvou bodů, ale to je vše a vyhráváme 6:4.

Sobotní ráno nám stojí v cestě Sabat, který má stále šanci postoupit, pokud nás porazí, takže je jasné, že nás opět čeká souboj s kvalitním nadhazovačem. Poprvé a naposledy na turnaji navíc prohráváme první směnu a soupeř se tak dostává na koně. Poprvé v sezóně vidím naši horní polovinu lineupu ušvihávat se jeden za druhým na točky úplně mimo zónu. To není znamení naší nekvality, ale Fadljevič prostě házel skvěle. Naší hlavní zbraní však byla hloubka lineupu a tak jsme v tomto zápase měli zase nového hrdinu - Švarcíka. Ten nejdřív v dohrávce třetí směny čistí doublem mety a v páté za vyrovnaného stavu pálí walk-off hit. Z našich 6 bodů jich zařídil 5. Slušný výkon:) Zpětně můžeme říct, že Sabat byl na poháru naším nejtěžším soupeřem a na výhru jsme se museli fakt nadřít a ještě mít štěstí.

Zatímco zápasy s Eagles a Sabatem byly bitvy o postup, večerní zápas s Draky se hrál ve velké pohodě, protože oba týmy už mely jisté semifinále. Oba týmy šetřily klíčové nadhazovače, což pomohlo více nám a udělali jsme si ze zápasu spíše pálkařský trénink. Za hodinku bylo hotovo a vyhráváme 16:1.

Semifinálovým soupeřem jsou Arrows Ostrava. Tušíme, že asi budeme lepší na pálce a v poli, ale respekt jde z jejich tří mladých nadhazovačů. Nakonec proti nám však žádný z nich nestojí a místo toho zkouší štěstí s Všetečkou, který není špatný nadhazovač, ale našemu lineupu dnes sedí. Dáváme jeden tvrdý kontakt za druhým a v prvních dvou směnách skórujeme hned 15x. Pokec na kopci i přes nervózní začátek žádné drama nepřipouští a tak i tento zápas ukončujeme rychle výhrou o rozdíl 16:1

Je tu finále a v něm Tempo. Tým, který tuto naši generaci hráčů porazil ve finále MČR dva roky zpět. Na kopec posíláme naši posilu z Německa Viktora a soupeř hned v prvním útoku kouše a dává bod. Naše odpověď je však drtivá. Opět pálíme hit za hitem, k tomu pár chyb v obraně soupeře a je z toho hned 8 bodů. O vítězi je tak defakto rozhodnuto, protože Viktor ve zbytku zápasu dovoluje Tempu pouze jeden další bod. My jsme naopak ještě pár bodů přidali a to na nás hází oba top nadhazovači soupeře Vank a Zelenka. I finále ukončujeme rozdílem, tentokrát 13:2 a máme zlato!

Kluci předváděli celý turnaj skvělé výkony, zlato je naprosto zasloužené a jsem na ně hrdý. Možná to vypadá, že jsme se ani moc nenadřeli, ale není to pravda. V dětském baseballu už jsem zažil spoustu turnajů, kde se favorit turnajem protrápil. My jsme však od začátku do konce šlapali jako hodinky. Kluci předvedli obrovské odhodlání a koncentraci od první do poslední směny. 

Nejdůležitější bylo, že jsme nikdy nezpanikařili. Občas jsme udělali error, občas jsme v klíčové situaci nedali hit, občas hodili bbčko. Takový je holt baseball. Vždycky ale byla z kluků cítit sebedůvěra, že příště to vyjde. Že bude další odpal na ně a ten zahrají, že další at bat se jim povede, zkrátka věřili, že jsou dobří hráči a že to v zápase ukáží. Možná v první směně, možná ve čtvrté, ale ukáží a vyhrají. Byla z nich cítit energie.

Kromě jednoho kiksu s Kotlářkou jsme v žádné směně žádného zápasu nedostali více než 2 body. Kdo zná mládežnický baseball ví, jak časté jsou big inningy, kdy se pokazí všechno, co může. Takové směny jsme soupeřům nedovolovali a sami jich naopak měli plno a to je solidní základ k vítězství.

Pokud budeme takto makat dál, není to poslední zlato, co tito kluci vyhrají. Takže hurá do další práce.

Díky všem trenérům, co s kluky pracovali. Zachymu a Dvořkovi, který s námi o víkendu kvůli EXL povinnostem nemohl být, ale právě ta mentální stránka naší hry je hodně jeho zásluha. Jeffovi, který klukům moc pomohl v zimě i všem dalším, co jakkoli pomohli. Velké díky i rodičům, že kluky podporujete ve sportu a děláte pro ně první poslední. Dík i všem, co pomohli připravit turnaj. Všechno šlapalo jak mělo a i díky vám jsme si to užili.

Kategorie: U15
Petr Janderka