MARTIN CLAUS: VĚŘÍM, ŽE V RAKOUSKU VYROSTU

Martina, mladšího z bratrů Clausových nemusím nijak dlouze představovat. Tento, svým vzrůstem i srdcem, obrovský prvometař si svou premiéru v extralize odbyl už v roce 2016, jako teprve šestnáctiletý hráč. V tomtéž roce se stal všem Hroším fandům známý pro své skvělé vícejazyčné komentování extraligových zápasů. V roce 2017 se už stal řádným členem mužského celku a naskočil celkem do šesti zápasů. Martin je tradičním mládežnickým reprezentantem, který se v současné době připravuje s národním týmem do 18 let na turnaji akademíí v Barceloně. 
Sezóna 2018 bude mít pro tohoto talentovaného hráče poněkud zvláštní nádech... 

Prozraď nám, co tě v příští sezóně čeká?

Příští sezónu budu hrát v nejvyšší rakouské lize BLA. Pravidelně budu nastupovat za náš partnerský tým Diving Ducks, který sídlí v menším městě Wiener Neustadt kousek za Vídní. Bohužel podle striktních pravidel ČBA tím pádem nemůžu nastupovat v žádné ligové soutěži v Česku.

Jak to celé vzniklo?

Před 3 lety hrál BLA můj bratr Filip a v Rakousku byl velmi spokojený. Já jsem už před 3 lety taky jezdíval, společně s ostatními spoluhráči, do Rakouska na zápasy mladších kategorií (U14, U16, U18). Na letošní sezónu jsem už dopředu plánoval hostování do rakouské BLA. Výsledné rozhodnutí bylo ale o hodně těžší, když jsem zjistil, že si budu muset vybrat mezi BLA a juniorskými soutěžemi v Česku. Jeff Barto (trenér A-týmu) i Martin Dvořák (trenér U18) se ale shodli, že je pro mě Rakousko momentálně ideální volba.

Co od rakouské soutěže očekáváš a co čekáš, že bude největší změna oproti soutěžím, které bys hrál v Česku?

Očekávám především posunutí mých baseballových schopností na vyšší úroveň. Rakouská BLA určitě nedosahuje takových kvalit jako Česká extraliga, ale je to taky velmi kvalitní soutěž. Největším rozdílem budou zahraniční hráči, kteří bývají v Rakousku velmi kvalitní. Ty jsem zatím potkával jen minimálně.

Jaká bude tvá pozice v týmu?

V Rakousku se mnou počítají na pozici první mety. Svoji pozici v týmu si však samozřejmě budu muset zasloužit. Není vůbec garantované, že budu nastupovat v základní sestavě. Stejně tak mi to řekl loni trenér Diving Ducks. Řekl mi, že cizince na pozici první mety si pořizovat nebudou. Bude se tedy rozhodovat mezi mnou a rakouskými spoluhráči. Musím jen ukázat to nejlepší a doufat, že se mi bude dařit.

Když už tě nebudeme moci vidět v této sezóně na hřišti, uslyšíme na zápasech EXL aspoň častěji tvůj legendární multijazyčný komentář?

To asi ne. Já budu mít taky většinu zápasů v sobotu, takže mi spousta zápasů našeho A-týmu uteče. Komentář bude letos zase obstarávat Tomáš Zachoval, se kterým budu třikrát týdně trénovat, takže bych ho u rozcvičky mohl alespoň doučit pár cizích slovíček.

Díky za rozhovor, za celou Hroší rodinu Ti přeji hodně štěstí.

Kategorie: A
Petr Janderka