MLADŠÍM KADETŮM SE POHÁR VÝSLEDKOVĚ NEVYDAŘIL

Uplynulý víkend jsme v Brně a Blansku odehráli zápasy českého poháru. Na turnaji jsme byli kvůli zraněním nuceni hrát s oslabenou sestavou, ale i tak bylo naším cílem vybojovat si postup na MČR a porvat se o některou z medailí. I přes slušné výkony jsme v důležitých zápasech nedokázali vyhrát a obsadili jsme konečné šesté místo.

Ve skupině jsme měli Sparks Mladé Buky a Kotlářku Praha. Sparks nás loni porazili ve final four na MČR a víme, že jsou to dobří pálkaři. Letos se jim na poháru ale vůbec nedařilo a působili velmi odevzdaným dojmem. Rozhodli jsme se v limitu vstřídat naše rychlejší nadhazovače Hofiho a Krejču, kteří oba odvedli dobrou práci a soupeře k ničemu nepustili. my jsme naopak na pálce velmi rychle rozhodli o vysoké výhře a mohli jsme si v poslední směně na kopci dovolit vyzkoušet posilu z žáků Raye. V poklidném tempu jsme vyhráli 19:4.

V zápase s Kotlářkou už měly oba týmy jisté čtvrtfinále, ale i přes to se zápas změnil v tuhý boj. Na nadhoz jsme vyslali Doktora, který si vedl dobře, házel striky, ale Kotlářka si na jeho rychlost brzy zvykla a museli jsme střídat. Skvěle se ukázal Kryštof, který příští více než tři směny nedovolil silnému lineupu soupeře odskočit. My se v útoku také prosazujeme na levorukého Klašku a zápas má opravdu vysokou úroveň. V páté a šesté směně se pražský tým rozhodne zariskovat a posílá na nadhoz své nejlepší nadhazovače Padyšáka s Novákem. I jim dokážeme dát body a zápas vyrovnáváme. Jde se do extrainningu, kde se bohužel soupeři daří skórovat hned čtyřikrát a vyhrává 14:10.

Ze druhého místa ve skupině jdeme ve čtvrtfinále na Arrows Ostrava. S těmi jsme se před pár týdny potkali na turnaji v Brně a velmi jednoduše jsme je přehráli, tentokrát to však byl ostravský tým, který celý zápas držel ve své režii. Ne že by hrál výrazně lépe než před třemi týdny v Brně, ale povedlo se mu proměnit dva klíčové okamžiky ve výrazný bodový příděl. Ve druhé směně na plné mety tříbodový double, v další směně opět na plné mety další klíčový odpal a poté ještě naše velká chyba za další tři body. My jsme odehráli nejhorší zápas v tomto turnaji, nebylo to sice nic hrozného, ale zkrátka jsme pálili o něco hůře a bránili o něco hůře, než v ostatních zápasech a na soupeře to nestačilo.

Zklamání bylo obrovské, ale stále jsme museli hrát o postup na MČR. V neděli nás čekal nejdříve Frýdek Místek. Měli jsme obavy jak na nevydařenou sobotu kluci zareagují, ale naštěstí jsme vyhráli ve velmi klidném tempu 9:1. Krejča byl na nadhozu dominantní, obrana byla jistá a i když útok nebyl ještě úplně to pravé, tak i s pomocí chyb soupeře to stačilo.

O páté místo jsme se utkali s Eagles. Rozhodčí, který pískal v Blansku měl už od prvních zápasů velmi malou strikezónu, ale to co se rozhodl pískat v tomto zápase byl opravdový extrém. Jak náš nadhazovač Hofi, tak nadhazovač soupeře byli nuceni házet naprosto na střed a to není pro takto kvalitní týmy problém pálit. Bylo tak jasné, že vítěz bude ten, kdo trefí odpalem díru v obraně a prohraje ten, kdo dá své dobré odpaly na hráče. Tak se i stalo a bohužel jsme to byli my, kdo ve třetí směně s běžci na metách posílá dva skvělé linedrivy polařům přímo do rukavice. Eagles vítězí 9:7. Naštstí se aspoň sešly dva agresivní, pálkařské týmy, které chtěly hrát, nebyl by totiž asi problém udělat ze zápasu bramboračku s hromadou met zdarma.

Konečné šesté místo je výrazně horší, než jsme doufali a jsem přesvědčen, že i výrazně horší než je kvalita týmu. Koneckonců s vítězem poháru Draky, kteří zcela dominovali (17:1, 13:2, 26:2, 22:0, 27:4) jsme v sezóně ze šesti zápasů 4x prohráli maximálně o 3 body. Samozřejmě nás poznamenalo, že naše nadhazovací jednička Martin Claus kvůli zranění lokte nemohl nadhazovat, Tom Oppelt kvůli tříslům nemohl hrát jinde než na nadhozu a zcela chyběl důležitý pálkař Ondra Suchomel. Holt jsme si ověřili, že nejsme až tak dobří, abychom takto těžké turnaje zvládli v neúplné sestavě. Celkově si však myslím, že jsme nehráli špatně. Kromě zápasu s Kotlářkou jsme nijak nezářili, ale ani jsme v žádném zápase nehráli špatně a i když to bude znít jako výmluva, tak minimálně v zápase s Eagles jsme si vybrali i kopec smůly.

Individuálně se turnaj povedl Danovi Štoudkovi (BA 0.500), Kryštofovi, který se ze 14 startů na pálce 10x dostal na metu. Podobná čísla měl i Martin Claus, ze kterého jde na pálce příliš velký strach a tak mu nadhazovači radši hodí 4x těsný ball, než aby mu míč jen jedinkrát půjčili. Na nadhozu se velmi dobře ukázal Dan Krejčí. Naopak jsem byl trochu zklamán hrou zadního pole, kde jsme ze singlu špatným čtením balónu několikrát udělali double.

Podle mých výpočtů by nám na postup na MČR mělo i šesté místo nakonec stačit. Musíme však ještě počkat, kdo vyhraje severomoravský přebor a zda se ČBA nerozhodne s námi zalaškovat a přidělit pořadatelství někomu, kdo na poháru buď skončil za námi, nebo se ho ani neúčastnil.

Kategorie: U13
Petr Janderka