Patnáctky vicemistry republiky

Letošní ročník kategorie U15 se týkal hráčů narozených v roce 2008 (poslední rok v U15) a nově příchozích 2009, kteří si s sebou přináší předchozí úspěchy v mladších kategoriích.

I díky vysokému počtu dětí jsme se rozhodli mít jeden tým. Někteří kluci dostali možnost hrát za „B“ tým Hrochů v kategorii U18. Některým bylo nabídnuto hostování v kategorii U15 za Blansko. Tohle se však v průběhu ukázalo jako neefektivní řešení.

První soutěžní utkání byly rozepsané do nereálných termínů, večer po EXL utkání. To vedlo k mnohým organizačním změnám v termínech zápasů. Navíc byl duben, jako každý rok, doprovázen překvapivým deštěm.

Celkem jsme letos odehráli 20 soutěžních zápasů v regionu Jih s bilancí 12:8 a výsledným 3. místem. Tyto zápasy obecně pomohly k rozehrání hráčů před důležitými turnaji.

Začátkem června jsme odcestovali do Frýdku-Místku, kde se hrála naše skupina na ČBP. Kluci prošli skupinou hladce se třemi výhrami s bilancí doběhů 32:7! Bohužel i tady sehrálo svou roli počasí, kdy kvůli dešti bylo zrušené semifinále, a my jsme automaticky postoupili do finále, kde jsme narazili na rivaly Draky Brno.

Lehká přestřelka v první směně se následně uklidnila. Ve třetí směně přišlo srovnání Draků. Ovšem hroší kluci si v páté směně doběhli pro vedení, které dokázal na kopci udržet Jakub Križan (slovenská posila). Kluci se tak mohli radovat z vítězství a postupu na MČR.

Prázdniny se nesly v uvolněném duchu. Kluci měli k dispozici každý den trénink a přístup na hřiště. I když ne všichni podmínek využili stejně, jako ostatní. Rovněž jsme začali dělat pondělní „recovery“ s Danem Ondrouškem, kde se kluci učili kompenzaci a fyzičce.

Koncem prázdnin se konal tradiční turnaj Back 2 School v Praze. Rozhodli jsme se vzít pouze hráče ročníku 2009 a Honzu Dvořáčka. Tímto jsme byli v lehkém deficitu, protože přechod na velké hřiště je vždy vidět a absence starších a silnějších kluků ovlivnil výsledek.
Skupinou jsme prošli bez potíží a ve čtvrtfinále nás čekala Hluboká, která zápas zvládla lépe a vytěžila více z našich chyb. Díky nepřízně počasí jsme nebyli schopni odehrát zápas o umístění. Takže po domluvě s trenéry Arrows jsme zápas odehráli v průběhu týdne. Konečné skóre 15:0 pro nás znamenalo celkové 7. místo na turnaji.

Díky ME mužů byl termín MČR posunut až na začátek října. Turnaj se odehrál na pražském Tempu.

Ve skupině jsme vysoce porazili Blansko a vysoce prohráli se Sabatem. V semifinále nás čekali Draci Brno. Tím bylo jasné, že bude 50% šance ukázat, že se nejlepší baseball hraje na Moravě.
Za mě nejlepší zápas na turnaji! Velice vyrovnaný boj až do posledního nadhozu. Skvěle házející Jakub Križan byl, díky limitu nadhozů, vystřídán Danielem Sobotkou, který i přes plné mety a snížení v poslední směně, dokázal zápas dokončit a po více než tříhodinovém boji jsme se radovali z postupu do finále.
Ve finále jsme se utkali s Tempem Praha. Od začátku mělo Tempo navrch. My jsme se nedokázali prosadit na chytře házejícího nadhazovače Tempa. Zlom přišel v páté směně, kdy kluci dokázali stáhnout skóre na 6:9. Ve směně šesté jsme měli na dva outy plné mety a po odpale Dana Sobotky mohlo být vyrováno, kdyby se pražský outfieldem nestřihnul zákrokem roku v kategorii U15!
Bohužel to vedlo ke zlomení našeho týmu. Tempo přidalo další body a zvládlo dotáhnout zápas do vítězné koncovky.

Se sezónou jsme se tedy rozloučili jako vicemistři České republiky. Což považuji za veliký úspěch!

Výsledky jsou vždy hezké, ale mimo to jde vidět, že se hráči učí každým rokem být lepšími hráči. Nejen ale hráči, ale také lidmi. Puberťáci jsou někdy nároční na ukočírování. Nám se však povedlo je naučit zodpovědnosti, dochvilnosti, respektu ke hře a soupeřům.

Věřím, že velké množství z nich bude mít plno týmových, tak individuálních úspěchů, pokud budou pokračovat v nasazení, které v průběhu letošní sezóny ukázali.

Za zmínku stojí:

- Jakub Križan nejlepší nadhazovač ČBP a MČR

- Daniel Sobotka první homerun na velkém hřišti

- 7 nominovaných hráčů na výběry reprezentace U15

 

Chtěl bych také poděkovat trenérům za pomoc:

John Hussey, Lukáš Holub, Mikuláš Soldán, Jiří Beran, Matthias Schwarzinger

Kategorie: U15
Tomáš Ondra