STARŠÍM KADETŮM TĚSNĚ UNIKL BRONZ

Starší kadeti absolvovali od 20. do 22. června Pohár ČBA v Ostravě.

Díky třetímu místu před dvěma lety na MČR v Hluboké nám byla přisouzena velmi příznivá skupina: Třebíč Nuclears, Eagles Praha a Sharks Spálené Pořičí. Již před turnajem měl tým stanoveny dva cíle, přičemž ten hlavní byl kvalifikovat se na MČR, které bude na podzim v říjnu. Druhým cílem bylo dostat se mezi tři nejlepší týmy. Už dopředu bylo jasné, že nejde o jednoduché cíle, vždyť na soupisce byli pouze dva hráči narození v roce 1998 a naopak na ni figurovali tři posily z mladších kadetů.

V prvním zápase jsme nastoupili proti známému soupeři – Třebíči Nuclears. Strategií bylo nevyházet žádného nadhazovače a tak se na kopci postupně vystřídal Lukáš Řehůřek, Martin Hála, Daniel Zralý a Vojtěch Menšík. Po první směně jsme vedli 2:1, ale v rozehře té další se podařilo Třebíči díky kombinaci hitů a met zdarma odskočit až na 2:6. V dohrávce jsme ale odpověděli a snížili na 5:6. Ve třetí směně nám soupeř opět o bod odskočil na 5:7. V dohrávce zápasu dostáváme Třebíč pod tlak, snižujeme na 6:7, ale s běžcem na druhé metě a jedním outem pálíme linedrive na spojku a soupeř zahrává double play, kterou končí naše naděje na obrat v zápase.

Druhý páteční zápas jsme museli vyhrát, abychom si udrželi naději na postup ze skupiny. Spálené Pořičí mohlo znít jako jednoduchý soupeř, ale už dopoledne ukázal, že jím být nemusí, když s Eagles prohrál až v extra inningu. Na nadhazovacím kopci opět vystřídáme čtyři nadhazovače: Martina Clause, Stěpána Vondráčka, Martina Hofbauera a Dana Ondrouška. Už v dohrávce první směny se nám daří výrazně bodovat a dostáváme se do vedení do 9:2. Zápas poté kontrolujeme až do konce a vyhráváme 14:2. Pro postup ze skupiny musíme v sobotu porazit Eagles Praha a pokud možno neobdržet mnoho bodů.

Na nadhazovacím kopci začíná Vojta Menšík. Po první směně je skóre 3:2 pro nás, další bod přidáváme ve směně druhé. Rozhodující je ale až směna čtvrtá, kdy dobíháme sedmkrát, na co již nenachází Eagles odpověď. Zápas vyhráváme jasně 12:5. Vojta Menšík odházel celý zápas a předvedl kvalitní výkon, který nám zajistil postup do semifinále. Na pálce se dařilo Danu Štoudkovi a Danu Ondrouškovi, ale kvalitní starty zaznamenala většina hráčů.

Protože v naší skupině jsou jen čtyři týmy oproti pěti v té druhé, musíme s Eagles odehrát další zápas, který určí definitivní pořadí. Navíc díky zamotané situaci v druhé skupině není vůbec jasné, jaké v ní bude pořadí. Na kopci začínáme s Danem Zralým, kterého ale soupeř tvrdě kontaktuje a za dva outy dobíhá hned šestkrát. Musí ho tedy vystřídat Martin Hála, kterému se daří o něco lépe. I přes nepříznivý začátek dobíháme v první směně dvakrát a ve druhé čtyřikrát, čímž srovnáváme zápas. Rozhodující se ukazuje poslední směna, Eagles dokáží získat dva body a je na nás, abychom s tím v dohrávce zápasu něco udělali. Soupeř nasazuje na kopec Jana Polreicha, který hází velmi svižně, nicméně bojuje se strikezónou. Daří se nám přiblížit na rozdíl jediného doběhu, ale ten srovnávací nedokážeme dotlačit dál než na třetí metu. Prohra 6:7 znamená, že v neděli se v semifinále potkáme s Technikou Brno.

Semifinále zahajujeme velmi dobře, když na BB obsazujeme všechny tři mety. Potom ale následuje infield fly, dále skvělý odpal Lukáše Řehůřka, který ale chytá ve skoku střední zadní polař, takže získáváme jen jeden doběh a směnu zakončujeme dalším luftem do vnitřního pole. Za nás nadhazuje Jakub Mánek a v první směně povoluje jen jeden bod. V druhé směně již čelíme novému nadhazovači soupeře – Martinu Škaroupkovi, s nímž si nevíme příliš rady. K tomu máme problémy v obraně, kde vytváříme několik errorů a na poslední pálku jdeme za velmi nepříznivého stavu 2:9. V té se nám konečně daří dostávat na mety a dvakrát doběhnout, ale víc již nestíháme a prohráváme 4:9. Zápas odházel celý Kuba Mánek a podal dobrý výkon, naopak nás zklamalo pole a hlavně útok. Neschopnost stáhnout běžce v první směně a poté problémy s dostáním se na mety způsobily, že jsme soupeře až na první a poslední směnu nedokázali vyvinout větší tlak. V druhém semifinále podlehli Eagles Arrows, takže o medaili se utkáme opět s pražským týmem.

Zápas o třetí místo hrajeme poprvé na turnaji na centrálním hřišti. Za nás začíná nadhazovat Lukáš Řehůřek, za soupeře Vojtěch Bužga. Hned první směnu začínáme skvěle, nemáme problém Bužgu pálit a dobíháme dvakrát. Problém nastává ve druhé směně, do které vstupujeme s vedením 2:1, ale Lukáš Řehůřek má menší problémy se strikezónou, takže ho střídá Martin Claus, který směnu uzavírá, jenže to už prohráváme 2:8. Ve třetí směně ale ukazuje sílu našeho týmu, když dokážeme díky čtyřem hitům a několika metám zdarma srovnat na 8:8. Další směnu přidáváme po triplu Kuby Mánka bod a jsme ve vedení 9:8, s kterým jdeme do dohrávky zápasu. První pálkař Eagles dostává metu zdarma, druhý je out po odpalu na nadhazovače. Potom ale Voženílek pálí double, kterým stahuje běžce a je srovnáno. Druhý out hrajeme po luftu do pravého zadního pole. Následující pálkař pálí šťastný odpal, který padá za druhou metu a dobíhá na něj vítězný bod soupeře. V dohrávce poslední směny tedy soupeř otáčí stav zápasu a vyhrává 10:9.

Na turnaji obsazujeme čtvrté místo. Plníme tedy hlavní úkol, postup na MČR, medaile nám ale těsně uniká. Kromě zápasu s Technikou jsme odehráli z naší strany kvalitní baseball. Zejména v zápase s Třebíčí a o třetí místo s Eagles jsme ukázali bojovného ducha a dokázali stáhnout značné vedení soupeře. I přesto má tým stále rezervy, a pokud máme dosáhnout na Mistrovství republiky lepšího umístění, je potřeba tvrdě pracovat. Hlavně obrana a nadhoz jsou oblasti, na kterých musíme zapracovat. Závěrem bychom rádi poděkovali rodičům, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na organizaci a podpoře týmu v Ostravě. Díky!

Kategorie: U15
Petr Novotný