VOJTA MENŠÍK: PŘÍŠTÍ ROK SI BUDU JAKO VLK HLEDAT MÍSTO MEZI SMEČKOU

Vojta je ve svých devatenácti letech jedním z tahounů našeho extraligového týmu. Druhý pálkař lineupu byl Hrochům platný zejména na spojce. V roce 2017 přihrál na nejvíce outů z celé extraligy. K tomu druhé místo na mistrovství Evropy hráčů do 23 let, nominace do seniorského národního týmu, a to nejlepší na konec. Stipendium na jedné z nejprestižnějších univerzit v USA.

Univerzitní tým NC State Wolfpack patří mezi ty nejlepší mezi univerzitními celky. Jeho historie sahá až do roku 1903 a je držitelem dvou titulů univerzitní Světové série (1968 a 2013). Týmem prošlo mnoho hráčů MLB. Jedním z nejznámějích jsou určitě Trea Turner, který aktuálně působí ve Washingtonu Nationals nebo Carlos Rodon – trojka draftu 2014. Domovem univerzitního týmu je stadion Doak field s kapacitou 3000 míst na sezení.

 

Vojto, v prvé řadě gratuluji k zisku stipendia na prestižní univerzitě. V Americe už jsi bezmála měsíc, právě jsi se připojil k soustředění seniorské reprezentace. Popiš nám prosím, jak jsi se sem dostal a kde všude jsi měl příležitost se předvést.

Tento rok, když jsem se začal zajímat víc o zisk stipendia, jsem měl před sebou víc možností. Naštěstí se jsem měl i nabídku od Mika Griffina, mj. trenéra seniorského národního týmu, který mě oslovil, jestli bych nechtěl na začátku září přijet k němu do Severní Karolíny. Tam bych měl podle něj velkou šanci na zisk stipendia. Mike se tady v Česku spojil s Jakubem Hajtmarem, se kterým jsme si sedli a probrali nějaké věci. Shoda okolností přispěla k tomu, že nabidka byla skvělá a téměř se nedala odmítnout. Po tom, co jsme společně s Markem Chlupem a Ondrou Furkem přiletěli do Severní Karolíny, jsme se připojili k Pro5 academy, pod kterou jsme denně hráli a trénovali. O víkendech jsme měli možnost hrát pro Purpose Driven, akademii vedenou právě Griffinem. Měli jsme tedy příležitost hrát například na univerzitách UNCW, Duke nebo taky na hřištích USA baseball, kde hrají americká národní družstva U18 a výš.

Mohl bys nám prozradit, jak jednání s NC State probíhala, bylo podobných nabídek více?

Všechno se to vlastně stalo mnohem rychleji než kdokoliv očekával. Prakticky po prvním týdnu se scouti začali spojoval s Mikem Griffinem telefonicky, v zápětí jsme byli pozváni na návštěvu kampusu na NC State. Ukázali nám kampus, viděli jsme trénink, a pak nám každému jednotlivě představili nabídku. Měli jsme několik dní na rozmyšlení, poradu s rodinou, a po několika dnech jsme se ozvali a dali vědět, jak naše situace vypadá. Několik univerzit zájem mělo, ale žádná nepřišla s ničím konkrétním. A protože se jednalo o takovou výši stipendia na univerzitě jako je NC State, tak jsme zavolali coachovi, že jsme se o tom s rodinou bavili a že to bereme.

Do školních lavic s tebou usedne další z českých talentů. S kým se budeš na hřišti a ve škole potkávat?

Nabídku kromě dostal i Marek Chlup. Do poslední chvíle nebylo jasné, pro kterou univerzitu se rozhodne. Nabídka od NC State byla víc než výborná, ale nechával prostor pro vyjádření od Duku. Nakonec taky přijal nabídku od NC State, takže budeme spolužáci. S Markem jsme společně prošli několika národními mužstvy, evropskými kempy i všelijakými výběry MLB, známe se výborně.

Kdy vám začíná školní rok? Dá se stihnout ještě podzimní semestr?

Na školu bychom měli nastupovat až příští rok na podzim. Většinou ale atleti, kteří nastupují do prvního ročníku, přijíždí už o letních prázdninách, aby si na všechno zvykli.

Měl už jsi čas přemýšlet jaký obor si ke studiu vybereš? Jak pestré jsou možnosti budoucí baseballové hvězdy?:)

To bude ještě otázka, přemýšlel jsem o tom jen okrajově, budu se muset pořádně kouknout, jaké obory konkrétní studium nabízí. Mimo širokou škálu oborů a zemědělskou fakultu, kterou je univerzita proslavená, je NC State také dobrá technická univerzita, takže se rozhodnu nejspíš pro studium v rámci tohoto oboru.

Jak se jmenuje tým, za který budeš nastupovat, jaké barvy dresů hájí?

Tým nese jméno NC State Wolfpack, takže příští rok budu jako vlk hledat svoje místo mezi smečkou, a mohl tak pomoci dovést její červenobílé barvy až do kýžené Omahy.

Jak dlouho bude tvé studium trvat, když vše půjde podle plánu?

Podle pravidel NCAA může tým podepsat stipendium s hráčem na 1 rok, a samozřejmě potom jej zase po jednotlivém roce prodlužovat. Standardně trvá univerzitní kariéra maximálně 4 roky, ale už ve třetím ročníku může hráč jít do draftu. Doufám, že je jasné, kam touto odpovědí mířím.

V hroších řadách určitě najdeme spoustu nadějných hráčů, kteří by šli rádi ve tvých stopách. Co bys jim poradil?

Upřímně, jestli chcete být v něčem dobří, musíte tomu dát víc než ti kolem vás. Týmové tréninky jsou potřeba, ale bez individuálního tréninku budete na stejné úrovni, jako lidi kolem vás. Další věci jako znalost jazyka a solidní prospěch jsou doufám jasné.

Letošek byl pro náš A tým velmi úspěšný. Jaké jsou podle tebe předpoklady na jeho umístění v nejbližších letech?

Hroši patří mezi hráčsky mladý tým, což bude velká výhoda do nadcházejících sezón. Play-off by mělo být v hlavách vždycky, ale proč se spokojit jenom s tím. Cílem pro příští sezónu by měl být extraligový titul, protože jak jinak můžete hrát, když nemyslíte na výhru pořád.

Na závěr nám prosím prozraď tvé nejoblíbenější jídlo nebo restauraci v místě tvého budoucího působiště.

Vedle kampusu je ulice plná všelijakých fastfoodu a restaurací. Já jsem několikrát navštívil kavárnu Jubala, která se nachází právě v těchto místech. Nejspíš se tam zase brzo zastavím na biscuit.

Vojto, přeji spoustu úspěchů a dobrý start za velkou kariérou. Díky!

Kategorie: A
Martin Dvořák