ŽÁCI SI ZA ZÁPASY VYJELI DO RAKOUSKA

Na turnaj jsme tentokrát nevyrazili do obligátních Hrotovic, ale využili jsme pozvání od klubu Wiener Neustadt Diving Ducks, se kterými jsme jako klub navázali tuto zimu spolupráci. Čekaly nás kromě netradičnho baseballového výletu i čtyři zápasy s rakouskými soupeři.

Hala byla na jedné straně kratší a tak se hrálo jen v osmi hráčích a o nadhazování se postaral (pro nás asi bohužel) stroj. Naším prvním soupeřem byli Wienna Wanderers, pravděpodobně nejkvalitnější tým v Rakousku. Spíše než se soupeřem jsme ale bojovali sami se sebou, respektive s nadhazovacím strojem. První zápas se proměnil v obrovské trápení a nakonec jsme nedoběhli ani jednou a za 5 směn si připsali 13 strikeoutů. Soupeř, který je na odpalování ze stroje více zvyklý a i na turnaji už to byl jeho druhý zápas do naší obrany celkem bušil, ale aspoň zde jsme předvedli kvalitní výkon a výsledek tak byl 0:2 pro Vídeňáky.

Druhý zápas byl jako přes kopírák, my se trápíme se strojem a někteří postupem času a s přibývajícími strikeouty i s vlastní psychikou. Opět jsme si zopakovali nelichotivých 13 strikeoutů. Ve druhé směně však přecejen dobíhá Robin po odpalu Radima. Soupeř, kterým je další víděňský tým Lions, těží z minima maximum, dává taky jeden bod a tak zápas končí kvůli časovému limitu remízou 1:1

Třetím týmem, který nás čekal byli Grasshoppers. Kvalitou nejslabší z týmů. Konečně jsme si začali zvykat na stroj a množí se odpaly. Od většího počtu bodů nás dělil fakt, že jakmile jsme obsadili mety, s přehledem jsme se dokázali zabrzdit strikeoutem. Z osmi běžců jsme dotlačili domů pouze dva a jelikož soupeř byl v útoku víceméně neškodný, uhájili jsme hubené vítězství 2:0

Jako poslední nás čekali hostitelé, domácí Diving Ducks. Kvalitou tým víceméně srovnatelný s Wanderers. V prvních třech zápasech se nám vykrystalizovala šestice hráčů schopných trefit míč a poslední dvě místa v lineupu obstaraly naše psychicky zlomené opory Ray a Kuncík, kteří by potřebovali, aby na ně stroj házel minimálně fotbalové míče, ale v posledním zápase nakonec i oni dokázali poslat balón do hry. Tato finální sestava konečně dokázala snižit svůj počet strikeoutů na čtyři a hned se lépe hrálo. Domů jsme dotlačili jeden bod a díky opět skvělé obraně si připsali další "fotbalové" vítězství 1:0

Z celého turnaje však nemůžeme mít dobrý pocit. Stroj sice házel pomalu a míče padaly jako changeupy, ale není možné, aby to některé rozhodilo natolik, že jsou z deseti startů na pálce devětkrát strikeout. Tím spíš jako jinak dobré pálkaře, kteří na tréninku a v jiných zápasech nemají problém. Není náhoda, že neměli problém se strojem hráči, kteří se neúspěchem neužírají, mají vše na háku a když vidí balón, tak do něj prostě jen prásknou pálkou, jak to už udělali tisíckrát předtím. Nejvíc mě naštvalo že někteří hráči po dvou strikeoutech zápas zabalí, přestane je bavit a bez sebedůvěry si zbytek zápasu potichu protrpí a jen si to dohrajou. Pochválit na pálce zaslouží hlavně Robin, který rozhodně nevypadal jako nováček hrající svůj první zápas. Bez respektu trefoval balón, snažil se zlepšit a vzít si ze zápasů co nejvíc zkušeností. Dobré výkony ukázali i oba Doležalovic a Michal. Dobré záblesky ukázal Radim, i když je to od něj pořád hrozně nevyrovnané.
Velmi dobře musím hodnotit obranu, kde jsme jasně nejlepším týmem na turnaji. Oporou byli hlavně Kryštof a Kuncík, ale jisté zákroky bez chyb tam měli všichni.

Turnaj byl skvěle zorganizovaný, organizátoři pro účestníky i navařili a připravili bufet s obědem zdarma. Hala je menší než v Hrotovicích, ale dostačující. Úroveň týmů z Rakouska je hodně rozdílná. Wanderers a domácí Neustadt jasně převyšovali zbylé dva týmy i když kvalit lepších českých týmů nedosahují. Většinou mají velmi kvalitní 3 hráče, 3 průměrné a zbytek je horší. My letos v kategorii žáků nemáme příliš silný kádr ani kvalitou a zejména počtem hráčů a zde jsme navíc trpěli opravdu nulovou pálkou od obvyklých opor týmu.

Kategorie: U11
Petr Janderka