ZIMNÍ PŘÍPRAVA 2019

​Zima je vždy nejméně zábavná část roku pro všechny baseballisty. O to je však důležitější, protože je čas zaměřit se na zlepšení všech technických dovedností potřebných pro baseball a sport obecně. Jak si s touto téměř půl roku dlouho dobou poradili trenéři jednotlivých týmu? Od nejmenších, po muže si každý připravil svůj zimní report. 

Zimní příprava U5 + U6.

V zimní tréninkové přípravě U5 a U6 jsme se u děti snažili zdokonalit a zaměřit se na ohebnost těla, rychlost jejich postřehů a chytácí reflex. Naučit je pracovat s míčem a spolupracovat s týmem. Obeznámit je se základními baseballovými pojmy a “posty” (tj. homerun, luft, catcher, nadhazovač,..).A také je na trénincích průběžně seznamovat se základními pomůckami v baseballe (tj. míč, meta, pálka, rukavice, helma,..). Děti jsou připravené zase vyběhnout ven, kde budou běhat po metách a chytat a odpalovat míče.

Marie Blaňková


Zimní příprava U7.

Naší snahou bylo obsáhnout vše, co je v této věkové kategorii možné především v podobě her a soutěží. Šlo především o úplné základy práce nohou při chytání, házení a technice pálení.
Doposud jsem trénoval jen starší hráče a mládež, děti jsou pro mě novinkou. Jednu věc jsem se však rychle naučil, a to nechat dětem přirozenost, nezatěžovat je moc slovy a snažit se dojít k cíli jejich cestou. 
Odbourali jsme proto např. zažité u házení “pravá, levá hod,” protože se na to děti tak soustře-dily, že vypadaly jako nemotorné loutky a nedokázaly využívat energii celého těla pro hod. To jsme nahradili tzv. shuffly, kdy dítě po chycení míče poskočí a hodí. Přestávají tak přemýšlet, která noha je pravá, ale naopak jsou tělem v pohybu, který jim pomáhá k delšímu hodu. Nebo u pálení jsme se vůbec nebavili o vyšlapování, protože největší problém byl, aby měly uvolněný švih. K tomu se osvědčil dril, kdy děti u stativu dělají dva krok zpět, následně dva kroky dopředu a pálí. A podobných věcí bylo více.
Natrénované věci jsme si mohli vyzkoušet na 3 zimních turnajích (1x Brno - 2. a 4. místo, 2x Hro-tovice - 1. a 2. místo) a můj pocit po posledním turnaji je, že se děti přes zimu velmi zlepšily. Nic nezahřálo víc, než když na chycený odpal ze vzduchu se všichni naši běžci včas vrátili na mety. Nebo když vidíte zákrok vnějšího polaře, který vyskočí a chytí homerun, který vám vyhraje zá-pas. 
Začíná jaro, všichni se těšíme ven z tělocvičen na čerstvý vzduch. Budeme pokračovat ve stylu ze zimní přípravy, kdy náš hlavní cíl je, aby se děti bavily pohybem a třeba si i baseball zamilovaly.
P.S.: nabízím možnost pro rodiče udělat jedno odpoledne krátké setkání, kde bychom prošli věci, které jsou myslím důležité pro házení a pálení. Může vám to pomoci, když si s dětmi venku hážete a pálíte.
Chci poděkovat všem trenérům U7, se kterými mám tu čest trénovat v Hroších.

Tomáš Roy Svoboda


Zimní příprava U8.


I když počasí nám zatím moc nepřeje, podle kalendáře je jasné, že se jaro rychle blíží. A tak je čas zhodnotit si zimní přípravu kategorie U8 a po očku kouknout, co nás čeká v jarní části. 
Začneme jak jinak než od začátku.
Venku již začíná chladné počasí a téměř 25 děti se začíná seznamovat s další várkou baseballových pravidel a všeho, co k dětskému sportu neodmyslitelně patří.
Cílem v této kategorii není nic jiného než naučit děti mít pozitivní vztah ke sportu. A když se naučí milovat baseball je to pro nás trenéry ten největší dar, který můžeme dostat. 
A aby se hráč mohl toto vše naučit, je potřeba navštěvovat pravidelně tréninky, které celou zimní přípravu probíhali 2x - 3x týdně.
Vše začínalo vždy v pondělí tréninkovým centrem, kde jsme rozvíjeli hlavně obecnou všestrannost a pohyblivost hráče všemi různými způsoby.
Ve středu nás čekala tělocvična, kde jsme se mohli věnovat házení, chytání a u dětí velmi oblíbené hře pod názvem prohazovaná. Tu budu mít spojenou s každým tímto tréninkem, protože bez prohazované by to nebyla středa.

Kategorie: Hroši
Martin Dvořák