ZLATÍ U11 NA BACK TO SCHOOL

Kategorie U11 jela na turnaj se širší sestavou, konkrétně se šestnácti hráči. Priorita byla nechat si zahrát všechny, což se podařilo. 

Ve skupině nás čekaly zápasy proti výběru severního Německa, staré známé Kotlářce a Tempu Praha.

První zápas se proti nám na kopci představil nadhoz, který co se týká rychlosti nemá v kategorii U11 v Česku obdoby. Maty s Rupem mu ovšem v první směně ukázali, že rychlost není vše a přivítali ho triplem a doublem. Postupně protáčíme takřka všechny kluky v sestavě. Nakonec bohužel prohráváme 11:4, jelikož naše hity nepřichází v pravý čas a tím pádem necháváme hodně běžců na metách.

Na další zápas proti Kotlářce dáváme prostor Viktorovi Dokoupilovi, který hraje sice krátce, ale přístupem a snahou kluky rychle dohání. Vyhráváme 13:8. Vítězstvím v tomto zápase si zajišťujeme nejhůře třetí místo ve skupině, které stačí na boj o medaile.
Proti Tempu začíná házet Rupík. Tento zápas musím pochválit jak útok, tak obranu, která byla bezchybná. Rup zvládá celý zápas na kopci pouze s jednou metou zdarma.
Čtvrtfinále proti Wiener Neustadtu je jak na houpačce a na klucích je znát, že už jsou na pokraji sil, jelikož jde o třetí zápas v řadě. Maty v kombinaci s Maťou na catcherovi, nepouští ale Neustadt k ničemu, co by nás mohlo výrazněji ohrozit. Vyhráváme a postupujeme do semifinále. Z tohoto zápasu pro nás plyne plno ponaučení. Například, že je třeba počítat správně nadhozy a slajdovat na domácí metu.

V semifinále se potkáváme opět s Tempem Praha. Mira na kopci dělá ze zápasu takřka one man show, kdy až do páté směny nedovoluje jediný bod. Na konci nám zápas dramatizuje trošku naše obrana. Za stavu 5:4 při 75. nadhozu nám ale Mira dává strikeout, takže finále je naše!!!
Finále proti prvnímu soupeři turnaje – výběru severního Německa začíná na kopci Lukin, patřící ještě do kategorie devítek. Takřka všichni Němci jsou o hlavu vyšší než naši kluci a troufám si tvrdit, že někteří měli i věkovou výjimku. Jejich pálky s megabarelem nám na sebevědomí nepřidaly. Celý zápas se trápíme na pálce, jelikož se nejsme schopni správně načasovat. Ve třetí směně z kluků vypadne, že je to proto, že catcher Němců dřepí strašně blízko pálkařům. Říkám jim, at pálí jako vždy a že v nejhorším/nejlepším mu trefí rukavici pálkou a budou mít metu zdarma. I přes velký tlak jdeme do dohrávky zápasu za stavu 2:4 pro Němce. První pálkař out. Druhý pálkař out. Na pálce Bery s dvěma striky. V tuto chvíli přibíhají „zlatí“ U15 se zlatou medailí J z horního hřiště a rozjíždí se kotel, který by nám mohla závidět i Kometa.

Nadhazovač Němců těžko snáší tíhu situace, naplňujeme mety hity Wernyho,  Švarcíka a Miry. Srovnáváme zápas, který nakonec rozhoduje Maty odpalem do levého zadního pole.
Hroši si přivážejí dvě zlaté medaile z turnaje Back to school!!!

Na úspěchu mají zásluhu všichni, ale mně dělají největší radost kluci, kteří normálně nehrají a pokaždé když v zápase nastoupili tak nebylo poznat, jestli v základu jsou nebo ne. Jmenovitě Denisovy zákroky- skoky na druhé metě, Samův hit, kterým stáhl, jak se později ukázalo, vítězný bod v semifinále, Šarikův skok v zadním poli ve finále, kterým si vyrazil dech, Davčova agresivita na pálce a zákroky v zadním poli, Romanovy klidné nervy na pálce v dohrávce finále, Viktorovo nadhazování atd atd...
Všichni mladší kluci ukázali, že budou příští rok oporou pro tým u11.

Ještě si dovolím trochu zašmátrat ve statistikách:
Maty Doležal druhý nejlepší pálkařský průměr celého turnaje- 842.
Zároveň byl Maty zvolen jako MVP (nejužitečnější hráč) celého turnaje U11. V Kategorii U15 se to podařilo Martinu Clausovi.
Týmové ERA (počet umožněných bodů nadhazovačem) – druhé nejlepší na turnaji.
Počet hozených strikeoutů vede Mira Balátě v kategorii U11, ale i v kategorii U15J: 12 strikeoutů za 8 směn převážně proti silným soupeřům.
Díky rodičům, že vytvořili super atmosféru jak na hřišti, tak i mimo něj.

Kategorie: U11
Matěj Samek